top of page

Správná pleťová rutina pro problematickou pleť

Aktualizováno: před 4 dny

V tomto článku vám chceme představit základní čtyři kroky péče o problematickou pleť s akné pupínky a na co při kosmetické rutině dbát, aby vaše pleť dosáhla tížených výsledků.


Pleťová rutina pro problematickou pleť

Existují čtyři kroky kompletního režimu léčby akné:

1) čištění šetrným čistícím produktem (1-2x denně),

2) medikace (nejlépe 2x denně),

3) hydratace (nejlépe 2x denně) a

4) SPF ochrana (přes den).


Dermatologové dále věří, že problematická aknózní pleť by měla být exfoliována 1-2 týdně, ale velmi záleží na použité exfoliační metodě.


Čištění

Čištění je základním krokem odstranění nečistot, odumřelých kožních buněk, nahromaděných kosmetických produktů a potu z pokožky a je prováděno čisticími prostředky, jako jsou mýdla, čisticí tyčinky, pěnivé čisticí prostředky, gely či peelingy.


Na co si dávat pozor při výběru čistícího prostředku

Mytí pokožky špatným kosmetickým produktem (např. mýdlem) zvyšuje pH pleti až o 1.5–2.0, což zvyšuje suchost, napjatost pokožky a snižuje kyselost povrchu kůže, což zvyšuje riziko akné.


Dále velmi časté mytí pleti může způsobit tvorbu akné pupínků změnou kožní bariéry, a tím spuštění zánětlivých kožních procesů.


Proč je doporučováno mýt pleť 2krát denně?

Doporučení mýt obličej 2krát denně vychází z klinické studie, která potvrzuje, že dvoudenní čištění obličeje je lepší pro redukci akné.


Člověk s akné by měl ráno umýt postižené oblasti pro odstranění zbytků produktů, které na kůži zůstaly z předchozí noci, a večer, aby se odstranily opalovací krém a další kožní produkty, které narušují aplikaci večerních produktů.


Na co pamatovat ohledně čištění pleti

Při nákupu hledejte na etiketách čistících kosmetických produktů tyto výrazy: nekomedogenní (= neucpávající póry) nebo neaknegenní. Tyto produkty můžete považovat za „přátelskou“ kosmetiku k problematické pleti. Dále je velmi důležité, aby kosmetický čistící produkt měl mírně kyselé pH a byl šetrný k vaší pleti.

Medikace

Při medikačním kroku se vždy (nejlépe ráno i večer) použije lokálně koncentrovaný produkt (např. sérum) na existující viditelné pupínky a dále pak krém na celou plochu kůže. Krém tak pomáhá řešit okem neviditelné pupínky (tzv. mikrokomedony).


Mezi standardní kožní léčiva proti akné jsou řazeny benzoylperoxid, kyselina azelaová, retinoidy (např. adapalen) a různá antibiotika, přičemž první tři zmíněné látky můžete sehnat bez lékařského předpisu. O těchto standardních kožních léčivech na akné byl napsán krátký blog článek s názvem POZOR! Skrytá pravda o kožních léčivech na akné.


Ačkoli je pro léčbu akné k dispozici několik terapeutických možností (viz. výše), přesto v posledních několika desetiletích vzrůstá zájem o použití léčivých složek z rostlin jako alternativní nebo doplňková terapie pro léčbu akné. Tento zájem je důsledkem potřeby odstranit závažné nedostatky standardně používaných kožních léčiv. Tyto nedostatky dříve zmíněných léčiv především zahrnují:

  • minimalizovat nárůst bakteriální rezistence vůči používaným antibiotikům,

  • odstranit nebo zmírnit nežádoucí vedlejší účinky jako jsou např. podráždění pokožky, suchost, svědění, pálení, přechodné zhoršení stavu akné … a

  • řešit nedostatečnou úspěšnost léčby. Dle vědeckých studií bylo totiž prokázáno, že téměř každý třetí člověk s akné přerušil kožní léčbu standardními léčivy z důvodu neúčinnosti této léčby.

Reprezentativními bylinnými složkami proti akné jsou Miniporyl™, Anti-Irritant Complex, Diam Oléoactif® a Acnilys®. O těchto přírodních ingrediencí byl napsán krátký blog článek s názvem Přírodní bylinná kosmetika na akné.


Hydratace

Je doporučováno používat hydratační krém na celou plochu kůže. O reprezentativních hydratačních látkách byl napsán krátký blog článek s názvem Akné a hydratace pleti: proč ji potřebujete.


Proč je doporučováno hydratovat akné pleť?

Voda je naprosto nezbytná pro normální fungování kůže. Nicméně bylo prokázáno, že u lidí s akné docházelo ke zvýšené ztrátě pokožkové vody, a proto by měly osoby s akné hydratovat svoji pokožku.

Na co pamatovat ohledně hydratace pokožky

Stejně jako v případě čistících prostředků při nákupu hledejte na etiketách kosmetických hydratačních produktů tyto výrazy: nekomedogenní (= neucpávající póry) nebo neaknegenní. Tyto produkty můžete považovat za „přátelskou“ kosmetiku k problematické aknózní pleti.


Hydratační krok může být však vynechán při správném vybrání kosmetických produktů. Na českém trhu jsou efektivní kosmetické produkty, které kombinují anti-akné a hydratační vlastnosti. Ušetříte tak peníze, čas a vaši pleť od dalších konzervačních a případně parfemačních látek, o kterých jsme mj. napsali článek Netoxická kosmetika proti akné. Nebudete totiž muset aplikovat dva různé produkty a snížíte tím riziko vyvolání např. alergických reakcí.


SPF ochrana

SPF je zkratka z angličtiny pro sun protection factor.


Výzkum ukazuje, že nadměrné vystavení pokožky UV záření vede k významnějšímu poškození kůže, než že by poskytovalo výhody. Kožní vystavení UV záření je nezbytné pro produkci vitaminu D3. Nicméně dlouhotrvající nadměrné vystavení UV záření vede potenciálně k vráskám, pigmentovým skvrnám a/nebo různým typům rakoviny kůže.


UV filtry jsou chemické látky přítomné v kožních přípravcích, které mají schopnost interagovat s UV zářením. UV filtry obsažené v opalovacích krémech nesmí být dráždivé a fototoxické a měly by zůstat stabilní na lidské pokožce při vystavení slunečnímu záření.


UV záření a akné

Lidé s akné musí pochopit, že vystavení pokožky bez UV ochrany během letních měsíců nezlepší jejich akné spíše naopak. Jeden z hlavních důvodů, proč se to děje, je oxidace složek kožního mazu.


Bylo zjištěno, že UV záření může zhoršit přítomnost uzavřených komedonů (tzv. bílých hlaviček).


Žádné vědecké studie neprokázaly, zda je použití opalovacího krému prospěšné pro už vytvořené akné pupínky, ale vědecké studie ukázaly, že UV záření může vyvolat pozánětlivou hyperpigmentaci (jeden ze dvou následků po akné pupíncích; druhý jsou akné jizvičky) na aknózní pleti.

SPF produkty a akné

Receptury organických opalovacích krémů s vodním nebo lehkým tekutým základem a nemastnou texturou mají vyšší kosmetickou přijatelnost a vedou k lepší spokojenosti u lidí s pletí náchylnou k akné.


Použití opalovacího krému SPF30+, stejně jako ochranou (klobouk, čepice a stín), se důrazně doporučuje pro akné se známkami pozánětlivé hyperpigmentace.


Pro zánětlivé nebo cystické akné se doporučuje organický opalovací krém SPF30+, protože anorganický opalovací krém může způsobit podráždění (bolest a pálení).


Co si zapamatovat

Používejte přes den SPF 30+ (nejlépe SPF 50) s organickými UV filtry. Organických UV filtrů je celá řada a mezi "nejlepší" řadíme např. bemotrizinol a diethylamino hydroxybenzoyl hexyl benzoate (DHHB). Mezi anorganické UV filtry se poté řadí ZnO (oxid zinečnatý) a TiO2 (oxid titaničitý).


Pleťová rutina pro problematickou pleť - shrnutí

Doporučovaná pleťová rutina pro problematickou pleť se skládá ze čtyř kroků:

1) čištění šetrným čistícím produktem (1-2x denně),

2) medikace (nejlépe 2x denně),

3) hydratace (nejlépe 2x denně) a

4) SPF ochrana (přes den).


Exfoliace

Proč se doporučuje exfoliace na problematické aknózní pleti?

Aknózní pleť produkuje pětkrát více odumřelých kožních buněk než u jiných kožních onemocnění a exfoliace může mít tedy pro aknózní pleť velké výhody.

Dermatologové věří, že aknózní pleť by měla být exfoliována 1-2 týdně, ale velmi záleží na použité exfoliační metodě.


Co to je ta exfoliace

Exfoliace je proces odstraňování nečistot a odumřelých kožních buněk z povrchu pokožky, což má za následek zdravěji vypadající pleť.


Druhy exfoliace a která je nejlepší pro akné pleť

Exfoliace pleti může být chemická, mechanická nebo enzymatická.


Na aknózní pleť by se měl používat chemický nebo enzymatický peeling, přičemž ten chemický je nejvíce používaný.


Chemická exfoliace zahrnuje použití kyselin ve formě například krémů, pleťových vod, gelů nebo roztoků. Jedná se o typ estetického ošetření, které se provádí aplikací přípravků s kyselým složením pH <5 pro odstranění poškozených nebo starých vrstev pokožky a pro podporu růstu nové hladké vrstvy kůže. Jde o proces, který urychluje proces obnovy buněk z nejhlubších vrstev pokožky, přičemž nejvíce povrchové a starší vrstvy jsou eliminovány. Chemická exfoliace působí snížením přilnavosti mezi mrtvými kožními buňkami (tzv. korneocyty). Tento efekt je známý jako tzv. keratolytický efekt.


Kdy je doporučováno provádět exfoliaci?

Exfoliaci je doporučeno provádět vždy večer místo medikačního druhého kroku.


Jednou až dvakrát týdně bude tedy probíhat večerní rutina:

1) čištění šetrným čistícím prostředkem

2) exfoliace (je doporučována chemická nebo enzymatická pro aknózní pleť; nejvíce používaná je chemická) a

3) hydratace.


Chybí vám fungující produkty ve vaší péči o vaši akné pleť?

Doplňte vaši anti-akné pleťovou rutinu účinnými produkty Juzika


Vyřešte akné se setem Akné duo od Juziky s přírodními patentovanými složkami, Miniporyl™ a Acnilys®. Krém a Sérum proti akné synergisticky pomáhají rychleji zacelit akné pupínky, snížit podráždění, předcházet tvorbě novým pupínkům a hydratovat vaši pokožku. Tyto dva produkty představují dohromady medikační a hydratační krok ve zde doporučované pleťové rutině pro problematickou pleť, protože kombinují anti-akné a hydratační vlastnosti.


Kupte přírodní bylinný Krém proti akné od Juziky s Miniporyl™ pro efektivní kontrolu vašeho akné. Tento krém také pomáhá předcházet tvorbě tzv. mikrokomedonů.


Kupte SOS bylinné přírodní Sérum proti akné od Juziky s Acnilys® pro rychlejší zacelení aktivních akné pupínků.


Naše inovativní produkty jsou vyvinuty a vyrobeny v České republice, bez podezřelých nebezpečných látek, nekomedogenní, přírodní, fungují a mohou být k Vám odeslány do 24 h.

338 zobrazení0 komentářů

تعليقات


bottom of page