top of page

Akné pupínek mikrokomedon, ten za to všechno může?

Aktualizováno: 3. 2.

Mikrokomedony jsou mikroskopické pupínky a nejsou viditelné lidským okem. Mikrokomedony by měly být považovány za centrální a zásadní terapeutický cíl v léčbě akné, protože představují počáteční mikroskopicky viditelný krok při tvorbě akné a předcházejí všem nezánětlivým a zánětlivým pupínkům.


Jak akné mikrokomedon vzniká?

Zajímají vás podrobnosti k tomu, jak akné mikrokomedon vzniká, více info k tomuto tématu najdete v tomto článku.


Jak dlouho akné pupínek vzniká?

Nejprve bychom chtěli upozornit, že odpověď na tuto otázku nebyla nalezena ve vědeckých publikacích, ale pouze na internetu v několika článcích na různých blozích.

I když se může zdát, že se akné pupínky tvoří přes noc, ve skutečnosti může trvat 1 – 2 týdny, než se pupínek plně rozvine. Tvorba akné pupínku může tedy začít týdny nebo potenciálně měsíce předtím, než se vůbec viditelně objeví.


Podrobněji řečeno, právě zde hraje klíčovou roli mikrokomedon, který není viděn lidským okem. Může se stát, že dojde k vytvoření mikrokomedonu. Nicméně člověk ho nevidí a ani necítí a tento mikroskopem viditelný pupínek nemusí ihned "dozrát" ve viditelný akné pupínek, ale může přetrvávat v daném stavu určitou dobu a "vyčkávat" na svoji příležitost se naplno vyvinout.


Danou příležitostí máme na mysli např. zničehonic stresové období, výkyvy hladin hormonů, špatná životospráva (najednou hodně cukru v jídelníčku), UV záření... . Všechny tyto faktory mohou ovlivnit mikrokomedon, který se poté naplno vyvine ve viditelný pupínek. Proto se může zdát, že akné pupínky se tvoří během krátké doby.


O faktorech, které mohou zhoršovat akné byl napsán krátký blog článek s názvem Akné pupínky - co je přesně způsobuje a co je může ještě zhoršit.

71 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page