top of page

Léčba akné: poučení z chyb druhých

Aktualizováno: 5. 1.

Akné je běžné kožní onemocnění, které postihuje mnoho lidí. Bohužel léčba akné může vést i k určitým chybám, které mohou způsobit více škody než užitku. V tomto článku jsme proto pro vás připravili 7 nejčastějších chyb, kterých se lidé s akné dopouštějí, a způsobům, jak jim případně předcházet.


Očekáváte okamžité výsledky

Lidé s akné často předpokládají, že lékařská terapie nebo i léčivá kosmetika na akné má rychlý účinek a očekávají viditelné zlepšení během několika dnů. Např. ze 100 zkoumaných lidí v Chorvatsku 66 % věřilo, že léčebná terapie poskytne okamžitý účinek a stav se zlepší ihned po zahájení léčby.


Ve skutečnosti akné pupínky bohužel reagují pomalu. V současnosti dostupné léky nezabraňují vzniku nových pupínků a k vyřešení těch stávajících je potřeba čas. Přesná doba léčby se může lišit v závislosti na volbě léku a odpovědi osoby, ale pro viditelné účinky jsou zapotřebí minimálně 3–4 týdny. Kožní retinoidy obvykle vykazují maximální přínos po třech až čtyřech měsících, zatímco orálně podávaný isotretinoin, vysoce účinný lék na těžké akné, se typicky předepisuje v 16-24týdenních cyklech. Celkově vzato neexistuje žádný noční lék na akné.


Používáte velmi často nové produkty

Přidávání nového produktu do vaší stávající pleťové rutiny každých pár dnů může zhoršit akné tím, že podráždí vaši pokožku.

Pokud jde o akné pupínky, postupujte jednoduše a nepřidávejte nové produkty příliš často, zvláště pokud jste prvnímu aktivnímu produktu nedali dostatek času na to, aby fungoval!


Používáte velké množství produktů

Mnoho lidí se snaží dosáhnout dokonalé pleti bez akné používáním velkého počtu různých produktů, což může v dlouhodobém horizontu poničit kožní bariéru a problémy s pletí jen zhoršit. Kožní bariéra je velmi jemná a citlivá a je třeba s ní zacházet opatrně, aby byla zdravá. Používání velkého počtu produktů s příliš silnými látkami může zbavit pokožku přirozených olejů, takže je zranitelná vůči bakteriím, dráždivým látkám a znečišťujícím látkám z prostředí. Může to také způsobit zánět, vysušení pokožky a dokonce vést k infekcím.


Velké množství kosmetických produktů na obličej.
Velké množství kosmetických produktů na obličej.

Existují čtyři hlavní kroky kompletního režimu léčby akné:

 1. čištění šetrným čistícím produktem (1-2x denně),

 2. léčebný krok (1-2x denně),

 3. hydratace (1-2x denně) a

 4. fotoprotekce pomocí SPF produktu (přes den).


Aknózní pleť produkuje pětkrát více odumřelých kožních buněk než u jiných kožních onemocnění a exfoliace může mít pro aknózní pleť velké výhody. Experti věří, že aknózní pleť by měla být exfoliována 1-2x týdně, ale velmi záleží na použité exfoliační metodě!


Pro více informací o akné pleťové rutině odkazujeme čtenáře na jiný článek.


Závěrem lze říci, že i když je pochopitelné, že chceme mít dokonalou pleť, je důležité si uvědomit, že poškozování kožní bariéry není způsob, jak toho dosáhnout. Nejlepší způsob, jak si udržet zdravou pleť, je ji nepřetěžovat.


Toužíte po bezchybné pleti

V dnešní společnosti jsou lidé neustále bombardováni obrázky dokonalé, bezchybné pleti na sociálních sítích, což samozřejmě vede k touze po pleti bez akné. Bohužel tato touha po dokonalé pleti může vést k drastickým opatřením, která mohou způsobit více škody než užitku.


Vlevo realita - vpravo sociální sítě.
Vlevo realita - vpravo sociální sítě.

Je normální a povzbudivé chtít mít dokonalou pleť, ale je důležité si uvědomit možné škody, které může způsobit nadměrná péče o pleť. Někteří lidé dosáhnou téměř zdravé pleti bez akné (udělá se jim jeden pupínek za pár dnů), který by už jen měli svoji disciplínou udržovat. Přesto pociťují touhu "testovat a zatěžovat" svou pleť dalšími procedurami nebo produkty při hledání 100 % dokonalosti. To ve většině případů však bohužel způsobí více škody než užitku. Namísto přidávání dalších ošetření pleti, měnění nebo přidávání produktů je důležité osvojit si praxi sebepřijetí. Přijměte svou skutečnou krásu s malými nedostatky a "nechte si ji". Nežeňte se za něčím nemožným, co vidíte na sociálních sítích. Přijmout svou pleť takovou, jaká je, může být skvělý způsob, jak si projevit trochu více lásky a uznání, a také to hlavně může pomoci udržet vaši pleť zdravou a zářivou.


Pamatujte, cílem je mít zdravou pokožku s malými nepatrnými nedokonalostmi, ne perfektní!


Mačkáte své pupínky

Každý, kdo měl akné, si již s největší pravděpodobností vymáčkl nějaký ten pupínek. Je to pochopitelné, že lidé by se rádi zbavili akné místeček s viditelným bílým hnisem. I když vymačkávání pupínků může krátkodobě zlepšit vzhled vaší pokožky, měli byste zvážit ale, co se děje pod kůží a na povrchu pokožky a co se tedy může stát.

 1. Při neúspěšném vymáčknutí pupínku může dojít k zatlačení hnisu ještě hlouběji do vaší pokožky nebo k poranění pleti a možnosti zanesení bakterií do akné míst, což může vést ještě k většímu zánětu, podráždění a bolestivých míst.

 2. Při úspěšném vymáčknutí akné může dojít k prasknutí stěny vlasového folikulu či poranění vaší pokožky nehty a vylití infikovaného materiálu (včetně hnisu) do spodní vrstvy kůže, dermisu (česky škára). To může vyústit v ještě větší zánět se zvýšeným zarudnutím, otokem, bolestí a teplem v okolní kůži.

 3. Porušení struktury pokožky může také vést k zanesení kožních bakterií do akné míst, což může dále vést k vytvoření ještě většího pupínku a/nebo nového pupínku hned vedle toho, který jste právě mačkali/vymáčkli.

 4. Mačkání pupínků dále může vést k vytvoření akné jizviček. Pokaždé, když je vaše kůže poškozena, existuje možnost, že v průběhu procesu hojení dojde ke ztrátě tkáně. Čím větší je poškození, tím větší je pravděpodobnost ztráty tkáně a vytvoření jizviček.

 5. Dále mačkání pupínků může vést k vytvoření tzv. pozánětlivých pigmentových flíčků – jsou buď tmavé nebo červené.


POZOR chyba! Nemačkejte své pupínky.
POZOR chyba! Nemačkejte své pupínky.

Bezpečnější způsoby péče o pupínky

Vymačkávání pupínků může tedy zhoršit zánět, šířit infekci a zhoršit tím vaše akné a dále k vytvoření akné jizviček nebo pozánětlivých pigmentových flíčků, které na vaší pleti mohou přetrvávat měsíce až roky. Je tedy jasné, že pokud jde o péči o pleť se sklonem k akné, je zásada „hands off“ tou nejlepší volbou. Prostě nedotýkat, a hlavně NEVYMAČKÁVAT pupínky. Vydržet to pokušení a ten psychický nátlak 3-4 dny!


Místo vymačkávání pupínku vyzkoušejte volně prodejné ošetření na akné pupínky. Tyto produkty se natírají lokálně na existující pupínky, aby je pomohly "vysušit" a rychleji zahojit. O aktivních přírodních látkách byl napsán samostatný článek.


Pupínky je možné si také nechat „vymáčknout“ (ale stále tu existuje riziko pro akné jizvičky a další následky po akné) u profesionálů v kosmetickém salonu nebo v ordinaci dermatologa. Tam je lze v hygienických podmínkách (očištěním hygienickým prostředkem, v rukavicích) odstranit. To obvykle zahrnuje nejprve vystavení pokožky obličeje teplé vodě nebo páře, aby se otevřely póry. Poté se pupínky otevřou a vymáčknou, často pomocí speciálního malého nástroje (tzv. vytahovač komedonů).


Řešíte pouze aktivní viditelné akné

Neřešte pouze aktivní akné pupínky! Používejte akné produkt na celý obličej, pokud není specificky určen pouze k lokálnímu použití na akné pupínky.

Ošetřete i ty neviditelné pupínky (tzv. mikrokomedony). Ty se buď vůbec neprojeví, nebo když se objeví, budou menší, méně bolestivé a rychleji se tak zahojí.


Pamatujte, konzistence je klíč k úspěchu!


Stresujete se kvůli svému akné

Sledujete se každý den v zrcadle kvůli vašemu akné? Nebo, vždyť už ten produkt používám týden a pořád se to nelepší. Pokud se v tomto trochu poznáváte, tak z největší pravděpodobnosti máte stres z vašeho akné.


Smutek při pohledu do zrcadla

Pamatujte, stejně jako třeba ve škole, v práci, ve fitku nebo v čemkoliv jiném, každý člověk dělá postupný pokrok. Někdo po velkým stupních, někdo zase po malých krůčcích. Cílem je být blíže vaší zdravé pokožce než jste byli předchozí den. A vaše pleť se může nacházet pravděpodobně ve 3 fázích. A to konkrétně:

 1. Třeba se vaše pleť už lehce zlepšila, ale jsou to pouze mikroskopická zlepšení.

 2. Třeba by se vaše pleť už zlepšila, ale bohužel kvůli vašemu stresu tomu tak není.

 3. Nebo třeba je vaše pleť zrovna ve fázi navykání se na určité aktivní anti-akné látky (např. retinoidy). Mírné podráždění pleti nebo dokonce zhoršení stavu akné je poměrně častý vedlejší nežádoucí účinek léčebných anti-akné látek a obvykle odezní do 1-2 týdnů od začátku aplikace.

Pokud se tedy potýkáte s akné a máte pocit, že jste se zasekli ve vyjetých kolejích, měli byste se nejprve na chvíli zastavit a uvědomit si, že k dosažení výsledků je zapotřebí čas, "čistá hlava" a trpělivost. Akné je totiž komplexní dlouhodobé kožní onemocnění, jehož správné řešení vyžaduje mnohostranný přístup, a je důležité si uvědomit, že pokrok nemusí být lineární.


Úsměv při pohledu do zrcadla na svoji pleť.

Např. meditace, jóga, procházky a dechová cvičení mohou pomoci snížit stres a napětí, což zase může pomoci snížit zánět a akné.


Léčba akné: poučení z chyb druhých - shrnutí

Porazit akné může být náročný úkol, ale je to možné. Nejdůležitější je si uvědomit, že to vyžaduje čas a trpělivost. Musíte si vytvořit zdravý životní styl, který zahrnuje zdravé stravování a dostatek spánku. Důležité je také vytvořit si správnou pleťovou rutinu. Ta zahrnuje mytí obličeje 1-2krát denně, používání kvalitního léčebného a hydratačního krému, který pomáhají řešit akné pupínky a udržovat pleť hydratovanou. A nakonec nestresujte se. Stres může akné akorát zhoršit, proto se snažte zůstat pozitivní a mějte "čistou zdravou" mysl.


Jak se zbavit akné - Používejte přírodní kosmetiku Juziku

Juzika je česká přírodní kosmetika proti akné. Naše produkty:

 • pomáhají redukovat akné.

 • pomáhají zlepšovat sebevědomí. Dle jedné testující: "Konečně nepoužívám make-up a cítím se dobře, dokonce se chci i fotit."

 • jsou dermatologicky testovány. Dermatologické testování bylo provedeno celkem u 25 dobrovolníků (věk 23-70; 19 žen; 6 mužů) s cílem přesného zhodnocení bezpečnosti kosmetických výrobků. Za daných podmínek testování nebyla u dobrovolníků zaznamenána žádná objektivní kožní reakce ani žádné subjektivní negativní pozorování. (Dermatologicky testované znamená, že produkty byly testovány na kůži dobrovolníků a následné vyhodnocení a protokoly byly vytvořeny kvalifikovanou osobou.) Dle jedné testující: "Mám dost citlivou pleť, ale žádná vyrážka, nic. Naopak, vyzkoušela jsem toho dost a Juzika je snad první věc, po čem mě obličej nepálí a neštípe."

 • dle testujících nevysušují. Naopak, pouze 3 % testujících uvedla ve shrnujícím dotazníku, že hydratace pleti je nedostatečná po aplikaci produktů. Dle jedné testující: "Hydratace je dobrá, produkty nevysušují pleť."

 • nepotřebují speciální skladovací podmínky jako jiné anti-akné produkty, které potřebují být např. v ledničce.

 • nezpůsobují bělení oblečení a ložního prádla jako je tomu např. u benzoylperoxidu nebo jiných anti-akné látek.

 • obsahují více než 95 % přírodních látek.

 • mají lehkou gelovou konzistenci.

 • rychle se vstřebávají a nezanechávají pocit mastnoty. Dle jedné klientky: "Vyhovuje mi gelová konzistence obou produktů, hezky se to vpije do pleti a nezanechává lepivý pocit."

 • jsou kompatibilní s make-upem. Dle jedné klientky: "Kompatibilita s make-upem je dobrá… někdy se krémy s make-upem spojují.. a udělá to takovou divnou hmotu, ale to dělají spíše těžké krémy… což tento je lehoučký."

 • jsou dodávány v praktických ekologických baleních s pumpičkou.

 • jsou skladem. Mohou k vám být odeslány do 24 h.

 • jsou vyvinuty a vyrobeny v České republice.


Proč se můžete i vy spolehnout na Juziku?

Reprezentativní výzkum společnosti Juzika, jehož se zúčastnilo více než 45 lidí v ČR ve věku od 12 do 44 let, ukázal, že:

 • 83 % testujících pozorovalo nějaký anti-akné efekt již po prvním týdnu používání produktů.


Další reprezentativní výzkum společnosti Juzika, jehož se zúčastnilo celkem 18 žen v České a Slovenské republice ve věku od 23 do 38 let, ukázal, že:

 • 78 % testujících uvedlo, že jejich pleť vypadá zdravější po konci používání Juziky po 4 týdnech.


Jen pro srovnání: Účinnost kožních léčiv na akné dle odpovědí v dotaznících vyplněných léčenými lidmi těmito kožními látkami se pohybuje v rozmezí pouhých 35-54 %.


Podívejte se na pár našich obdržených recenzí.Důkazy místo slibů - Podívejte se na hodnocení a fotky našich zákazníků před a po používání Juziky


Fotky našich zákazníků před a po používání Juziky


Trápí vás akné?


Vyřešte ho se setem Akné duo od Juziky s přírodními patentovanými složkami, Miniporyl™ a Acnilys®. Krém a Sérum proti akné synergisticky pomáhají rychleji zacelit akné pupínky, snížit tvorbu kožního mazu a podráždění a předcházet tvorbě novým pupínkům.Naše inovativní produkty jsou bez podezřelých nebezpečných látek, nekomedogenní, přírodní, fungují a mohou být k Vám odeslány do 24 h.


Naše hodnocení kosmetiky na akné jsou ověřená. Naše klientky jsme oslovili, aby nám zaslali své recenze.

67 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page