top of page

Vitamíny B a akné - s doplňky stravy B6 a B12 obezřetně při akné

Aktualizováno: 4. 8. 2023

Akné vyvolané orálně podávanými látkami (např. doplňky s vitamíny B6 a B12) je velmi podobné běžnému akné, přesto existuje řada rozdílů pro rozlišení jeho klinického obrazu. Tento typ akné je charakterizovaný:

  1. používáním dané látky,

  2. náhlým nástupem a

  3. neobvyklým věkem nástupu a výskytem na těle.


Toto akné se potom skládá především ze zánětlivých pupínků.


Vysoké dávky vitamínů B6 a B12 negativně působí na pleť s akné

Bylo hlášeno, že doplňováním vysokými dávkami vitamínů B6 a B12 zhoršuje stávající akné, přičemž více hlášení se týká žen než mužů. Bylo popsáno, že suplementace vysokými dávkami vitamínu B12 (více než 5-10 mg týdně) nebo dlouhodobé užívání přispívá k propuknutí tvorby akné. Popsány byly také tzv. "akné vzplanutí" v důsledku kombinace vitamínu B12 s vitamíny B1, B2 nebo zejména B6.


V jednom klinickém případě se u ženy objevilo akné. Bylo zjištěno, že tato osoba užívala vitamínové doplňky, včetně 100 mg vitamínu B6 a 100 μg vitamínu B12, což odpovídalo 5 000 %, resp. 1 666 % denní doporučené dávky těchto vitamínů. Akné se poté zlepšilo tři týdny po přerušení užívání doplňků stravy a znovu se objevilo, jakmile žena dané doplňky stravy opět začala užívat.


Rozvoj akné vyvolaného vitamíny B6 a B12 je nejasná. Nicméně v jedné vědecké studii srovnávající lidi s akné po pubertě se zdravými lidmi bez akné byl nedostatek vitamínu B12 významně vyšší u zdravých osob.


Byla navržena řada hypotéz vysvětlujících tuto souvislost mezi vitamíny skupiny B a akné. Nejvíce přijatá teorie je, že metabolismus bakterií C. acnes (kožní bakterie, které jsou nejvíce spojovány s tvorbou akné) závisí na vitamínu B12.


Vitamíny skupiny B a akné - shrnutí a doporučení pro vás

Vysoké dávky doplňků vitamínů B6 a B12 vedou k tvorbě monomorfnímu akné. Monomorfní znamená, že pupínky mají podobnou velikost a tvar. Doplňky s vysokými dávkami vitamínů B6 a B12 mohou také způsobit zhoršení stávajícího akné, které je častější u žen než u mužů.


Pokud tedy máte akné a používáte nějaký vitamínový doplněk, zkontrolujte si dávky u těchto vitamínů.


Trápí vás akné?


Vyřešte ho se setem Akné duo od Juziky s přírodními patentovanými složkami. Krém a Sérum proti akné synergisticky pomáhají rychleji zacelit akné pupínky, snížit podráždění a předcházet tvorbě novým pupínkům.

Kupte přírodní bylinný Krém proti akné od Juziky s Miniporyl™ a Anti-Irritant Complex pro efektivní kontrolu vašeho akné.


Kupte SOS bylinné přírodní Sérum proti akné od Juziky s Acnilys® a Diam Oléoactif® pro rychlejší zacelení akné pupínků.


Naše inovativní produkty jsou vyvinuty a vyrobeny v České republice, bez podezřelých nebezpečných látek, nekomedogenní, přírodní, fungují a mohou být k Vám odeslány do 24 h.


50 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page