top of page

Proč je akné pouze na obličeji, ramenou, zádech a/nebo hrudi?

Aktualizováno: 3. 8. 2023

Taky se pídíte po tom, proč akné je pouze na obličeji, ramenou, zádech a/nebo hrudi? Odpověď najdeme v evoluci :)


Těžká forma akné na zádech

Aby lidé chodili po 2 končetinách, muselo dojít během evoluce k mnoha změnám ve struktuře lidské kostry, zejména pak v pánvi. V důsledku toho se změnil jak tvar, tak orientace lidské pánve. Úzká pánev je lepší pro chůzi po dvou, ale ztěžuje porod.


Velikost mozku lidí se také zvětšila, jak se lidský druh vyvíjel, což má za následek větší hlavu plodu, která musí opustit porodní cesty, což též ztěžuje porod.


Vědecká hypotéza

Evoluční adaptace lidí, která pomáhá vypořádat se s problémy při porodu, může být přítomnost mazových žláz, které jsou přítomny ve velkém množství na pokožce hlavy, na čele a obličeji a v menším množství pak na zádech, ramenou a hrudi. Mazové žlázy se vyvíjejí po čtvrtém měsíci těhotenství a jsou velké a dobře vyvinuté při narození, poháněné převážně mateřskými hormony procházejícími placentou.


Mazové žlázy produkují mastný sekret nazývaný kožní maz a při narození se tvoří relativně vysoké hladiny mazu, které pak klesají a zůstávají nízké až do puberty. Bohužel za určitých podmínek může přítomnost mazových žláz a nárůst kožního mazu v pubertě vyústit v kožní onemocnění známé jako akné.


Akné je nejčastější kožní onemocnění na světě, a přesto není jasné, proč lidé mají akné. Zde popsaná hypotéza zní, že vyšší hustota mazových žláz v těchto oblastí lidského těla může poskytnout evoluční výhodu "mazáním" nejširších částí dítěte, aby se umožnil snazší průchod porodními cestami. Ale za určitých podmínek mohou být tyto stejné mazové žlázy poté nevhodně stimulovány k zahájení kaskády, která vede k onemocnění známému jako akné.


Trápí vás akné?


Vyřešte ho se setem Akné duo od Juziky s přírodními patentovanými složkami. Krém a Sérum proti akné synergisticky pomáhají rychleji zacelit akné pupínky, snížit podráždění a předcházet tvorbě novým pupínkům.


Kupte přírodní bylinný Krém proti akné od Juziky s Miniporyl™ a Anti-Irritant Complex pro efektivní kontrolu vašeho akné.


Kupte SOS bylinné přírodní Sérum proti akné od Juziky s Acnilys® a Diam Oléoactif® pro rychlejší zacelení akné pupínků.


Naše inovativní produkty jsou vyvinuty a vyrobeny v České republice, bez podezřelých nebezpečných látek, nekomedogenní, přírodní, fungují a mohou být k Vám odeslány do 24 h.

72 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page