top of page

Proč nepoužívat syrovátkový protein, když máte akné?

Aktualizováno: 4. 8. 2023

Používání syrovátkových proteinových doplňků pro fitness je stále populárnější (zejména mezi dospívajícími). Syrovátka pochází z mléka a vzniká při výrobě sýrů. Předpokládá se, že syrovátka podporuje růst svalů, protože je bohatá na aminokyseliny s rozvětveným řetězcem, které poskytují stavební kameny pro syntézu bílkovin.


Nedávné vědecké studie však spojují syrovátkové proteinové doplňky s akné

1) V jedné studii bylo 30 osob často navštěvujících posilovnu sledováno před, po 30 dnech a po 60 dnech užívání proteinového doplňku. Nejčastějším doplňkem byl právě syrovátkový protein (užívalo ho 22 z 30 pozorovaných subjektů). Autoři této studie zjistili, že na začátku užívání mělo akné "pouze" 56,7 % subjektů, zatímco po dvou měsících to bylo 100 % subjektů. Výsledky dále ukázaly statisticky významný nárůst počtu zánětlivých a nezánětlivých akné pupínků u uživatelů proteinových doplňků během období studie.


2) V jiné sérii klinických případů se u šesti mužů ve věku 16 až 18 let objevilo akné na trupu po užívání syrovátkových proteinových doplňků pro kulturistiku. Zlepšení akné v těchto případech bylo prokázáno především díky ukončení užívání těchto proteinových doplňků.


3) A konečně další série klinických případů popisuje pět dospívajících osob, u kterých se objevilo akné po užívání syrovátkových proteinových doplňků za účelem zvýšení hmotnosti a budování svalové hmoty. Čtyřem z nich se pleť po ukončení suplementace vyčistila a u jednoho se akné znovu objevilo, protože začal opět užívat danou suplementaci.


Ačkoli přesný důvod rozvoje akné po užívání syrovátkových proteinů není znám, vědecké teorie se především zaměřují na hormonální účinky související s mlékem, protože koncentrované syrovátkové doplňky stravy, které kulturisté běžně užívají, mají stejný obsah syrovátky jako 6 až 12 litrů mléka. Mléko zvyšuje hladinu hormonu, tzv. inzulínu podobného růstového hormonu-1 (IGF-1), který je silně spojován s tvorbou akné.


Je cesta veganský protein?

Pravděpodobně teď se ptáte: způsobují veganské proteinové prášky také akné? Žádná vědecká studie tento vztah neodhalila. Na rozdíl tedy od syrovátkového proteinu veganské proteinové prášky nestimulují hormony (IGF-1), které zvyšují produkci kožního mazu v pokožce, a tím mohou vyvolat tvorbu akné.


Nicméně je tu jeden důležitý faktor, který je potřeba si ověřit před případným zakoupením veganského proteinového prášku.

Existuje totiž 9 esenciálních (lidské tělo si je neumí vyrobit, stejně jako vitamíny) aminokyselin, které jsou životně důležité pro funkce v celém lidském těle, včetně syntézy bílkovin, opravy tkání a vstřebávání živin. Tyto všechny aminokyseliny nejsou zastoupené ve všech veganských proteinových doplňcích. Hledejte proto takové proteinové prášky na rostlinné bázi, které obsahují směs různých proteinů, jako je hrášek, rýže, konopí, atd. Samostatně jsou tyto proteiny dobré, ale když je zkombinujete, získáte tak kompletní aminokyselinové zastoupení a tedy i 9 zmiňovaných aminokyselin. Jednoduše otočte obal, přečtěte si složení a vyhledejte rostlinný protein, který obsahuje alespoň dva nebo více těchto zdrojů bílkovin!


Syrovátkový protein a akné - shrnutí a doporučení

Rozvoj akné byl pozorován u jedinců, kteří se pokoušeli budovat svalovou hmotu a/nebo přibírat na váze užíváním doplňků syrovátkové bílkoviny (anglicky whey protein supplements).


Pokud se snažíte přibrat svalovou hmotu, může být někdy obtížné konzumovat dostatek vysoce kvalitních bílkovin každý den. Odstranění syrovátkového proteinu z jídelníčku činí příjem bílkovin ještě těžší. Zkuste proto zařadit do svého stravování veganské proteinové prášky.


Vybírejte ty, které obsahují směs různých proteinů, jako je hrášek, rýže, konopí, atd.


Trápí vás akné?


Vyřešte ho se setem Akné duo od Juziky s přírodními patentovanými složkami. Krém a Sérum proti akné synergisticky pomáhají rychleji zacelit akné pupínky, snížit podráždění a předcházet tvorbě novým pupínkům.

Kupte přírodní bylinný Krém proti akné od Juziky s Miniporyl™ a Anti-Irritant Complex pro efektivní kontrolu vašeho akné.


Kupte SOS bylinné přírodní Sérum proti akné od Juziky s Acnilys® a Diam Oléoactif® pro rychlejší zacelení akné pupínků.


Naše inovativní produkty jsou vyvinuty a vyrobeny v České republice, bez podezřelých nebezpečných látek, nekomedogenní, přírodní, fungují a mohou být k Vám odeslány do 24 h.

84 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page