top of page

Proč nefunguje kosmetika proti akné

Aktualizováno: 4. 8. 2023

Pořídili jste si vychvalovaný produkt a on vám nepomohl a vy chcete vědět proč? Tak tento článek je přesně pro vás. Po přečtení tohoto článku totiž pochopíte, proč nefunguje a ani nemůže fungovat některá kosmetika proti akné.


Vybrali jsme pro vás 8 nejčastějších chyb, kterých se výrobci akné kosmetiky, vědomě nebo nevědomě, mohou dopouštět. Těmito chybami jsou:


1. Špatná stabilita aktivních látek v produktu

Některé aktivní látky jsou účinné proti akné, nicméně nejsou stabilní. Příkladem takovéto aktivní složky je retinol.


U retinolu byla prokázána jeho účinnost proti akné v klinické studii. Nicméně tato ingredience je velmi nestabilní. Ve vědecké studii u jednoho běžně dostupného produktu bylo zjištěno, že za 6 měsíců se obsah použitého retinolu snížil na pouhých 25 %. Takže pokud jste si koupili daný produkt od prodejce po 6 měsících od data výroby a daný produkt byl skladován při 25 °C, z retinolu, co byl dán do daného produktu, zbyla pouhá 1/4. Tento produkt potom měl, jak si asi dovedete představit, zanedbatelný efekt na pleti.


2. Špatná/žádná kombinace aktivních látek v produktu

Akné je multifaktoriální kožní onemocnění. Proto by se mělo používat v kosmetickém produktu pro úspěšnou redukci akné celkem 5 různě účinných typů látek, aby došlo k ovlivnění všech biologických rozvojových drah akné. Celkově jsou rozeznávány čtyři hlavní biologické faktory podílející se na vzniku akné:

 1. zvýšená tvorba kožního mazu a změna v jeho chemickém složení,

 2. pozměněná tvorba vrchní vrstvy lidské pokožky,

 3. ztráta rozmanitosti u kožní mikroflóry a

 4. zánět.

Dále by měly být v kosmetickém produktu hydratační látky, zklidňující látky a tzv. prokolagenní ingredience pro zdravou hebkou pokožku.


8 efektivních typů v kosmetice proti akné:

 1. Složky pro kontrolu kožního mazu

 2. Složky pro stabilizaci tvorby vrchních vrstev lidské pokožky

 3. Anti-bakteriální látky

 4. Protizánětlivé látky

 5. Antioxidanty

 6. Hydratační látky

 7. Zklidňující látky a

 8. Prokolagenní ingredience pro prevenci jizviček

Vámi používaný produkt proti akné nemusí mít správnou nebo dokonce žádnou kombinaci potřebných typů aktivních látek proti akné a může fungovat třeba na bázi pouze jedné aktivní složce (např. na nikotinamidu nebo kyselině salicylové), a proto nemusí fungovat.


3. Špatné dávkování aktivních látek v produktu

Aktivní látky u některých produktů jsou příliš nízké. Důvod může být, že výrobci šetří a prodávají málo koncentrované produkty. Například bylo prokázáno vědeckými pracovníky při testování bezpečnosti kosmetiky prodávané v Dubaji, že 6 ze 102 testovaných dezinfekčních prostředků na ruce na bázi alkoholu obsahovalo neuvedený metanol, zatímco jiné produkty obsahovaly méně než 60 % alkoholu, přestože byly inzerovány jako s obsahem 70 % alkoholu!


Další důvod pro špatné dávkování aktivních látek může být jejich neatraktivní barva. Výrobci se mohou bát, že by spotřebitelé nekupovali tento produkt s danou složkou kvůli nelahodící barvě. Ale protože je látka v kosmetickém světě známá a populární, aktivní složku do produktu z marketingových účelů přidají, ovšem už v nízké neúčinné a nebarvící koncentraci. Produkt tedy nebude dostatečně účinný, ale bude “hezký nebarevný” a marketingový slogan s danou aktivní složkou bude též dobře fungovat. Nicméně výsledný efekt na vaší pleti bude téměř nulový.


Naopak moc vysoká množství aktivních látek v kosmetice se projeví nežádoucími vedlejšími účinky jako je například začervenání nebo kožními alergiemi. A to je také nežádoucí. Například bylo zjištěno v řadě klinických studiích, že množství nikotinamidu pro redukci akné je doporučené v rozmezí 4-5 %. Přesto na českém trhu najdete produkty s 10% i s 15% zastoupení této složky.


4. Neprostupující aktivní látky v produktu

Jedna z nejčastějších chyb v anti-akné produktech je použití neprostupujících aktivních složek přes nejsvrchnější vrstvu lidské pokožky, která představuje hlavní ochranný obal lidského těla, tzv. stratum corneum. Například ve vědecké studii pro zjištění prostupnosti přes kůži kosmetické složky Argireline (látka na redukci vrásek) bylo zjištěno, že většina této látky zůstává na povrchu kůže. Pouze 0,22 % z použitého množství Argirelinu proniklo kůží a zůstalu v nejsvrchnější vrstvě lidské pokožky (stratum corneum) a pouhých 0,01 % se dostalo dovnitř do lidské pokožky ke kožním buňkám.


5. Špatné pH produktu pro vaši pleť

Bylo dokázáno, že mytí pokožky špatným kosmetickým produktem (např. mýdlem) zvyšuje pH pleti až o 1.5–2.0, což zesiluje suchost a napjatost pokožky a dále dochází ke snížení kyselosti povrchu kůže, což zvyšuje riziko akné.


Je důležité, aby lidé s akné měli na paměti, že zdravá pleť má mírně kyselé pH (okolo 5), a proto i váš produkt by měl mít takovou pH hodnotu.


6. Špatná kombinace aktivních a pomocných látek v produktu

Běžně dostupné látky proti akné nebo standardní kožní anti-akné léčiva mají potenciál samy od sebe ze začátku zhoršovat akné. A teď si představte, když daná aktivní složka, co sama o sobě může zhoršit vaše akné se zkombinuje s pomocnými látkami (tzv. excipienty), které jsou komedogenní (mají potenciál ucpávat póry). Tak nejenže daný produkt vám nebude fungovat, ale naopak vám akné bude ještě výrazně zhoršovat i po tzv. zvykající fázi. (To je fáze, kdy vaše pleť “si musí zvyknout” na anti-akné látku či látky. Příkladem takové látky je retinol.)


7. Aktivní složky testované pouze in vitro

Váš produkt může obsahovat pouze aktivní látky, které byly testovány jen v tzv. in vitro testech. To znamená ve skle (např. na kožních buňkách ve zkumavkách).


Ovlivnit izolované kožní buňky ve zkumavce je totiž mnohem jednodušší než ovlivnit kožní buňky uvnitř lidské pleti. Aktivní látky se dostanou okamžitě při podání ke kožním buňkám ve zkumavce, zatímco v lidské pleti musí překonat ochranný obal lidské kůže (nejsvrchnější kožní vrstvu, stratum corneum).


Aktivní látky testované in vitro mohou poskytovat zázračné výsledky ve vědeckých studiích, které prodejci mohou používat pro svůj marketing. Nicméně pokud nebudou překonávat nejsvrchnější vrstvu vaší pleti při reálném použití ve vaší koupelně, nedostanou se ke kožním buňkám a nemohou tak účinkovat. Proto výsledný efekt tohoto produktu bude velmi omezený až téměř nulový.


8. Špatná konzistence produktu

Váš kosmetický produkt může být “těžký”, a proto nemusí fungovat.


Aknózní pleť je nejlépe ošetřena gely. Gelové emulze jsou lehké a dle vědeckých expertů na akné pleť představují jeden z nejlepších typů kosmetického produktu pro dodání aktivních látek pro problematickou aknózní pleť bez zvýšeného rizika ucpání pórů.


Proč vám nefunguje vaše kosmetika proti akné - shrnutí

Nejčastější chyby s kosmetice proti akné jsou tedy v použití špatných aktivních a/nebo pomocných látek.


Co tedy používat, abyste se zbavili svého akné?

Léčba akné zahrnuje používání kvalitní péče o pleť s účinnými přípravky proti akné. V předcházejících odstavcích jsme vám představili nejčastější chyby, kterých se výrobci akné kosmetiky mohou dopouštět. A teď vyvstává ta zásadní otázka, kde tedy sehnat tu kvalitní účinnou kosmetiku na akné?


Dovolte mi, ať vám představím českou přírodní kosmetiku Juzika, která se specializuje na akné problematickou pleť a nabízí vám set Akné Duo, který se skládá z Krému proti akné a Séru proti akné.


Juzika a její produkty:

 • obsahují všechny dříve zmíněné typy aktivních ingrediencí, které jsou stabilní

 • jsou lehké a gelovité,

 • mají správné pH pro zdravou pleť

 • využívají klinicky ověřené aktivní látky s prokázaným účinkem proti akné a

 • nedopouštějí se žádné z dříve zmíněných chyb.

Proč se můžete spolehnout na Juziku?

Reprezentativní výzkum společnosti Juzika, jehož se zúčastnilo více než 45 lidí ve věku od 12 do 44 let, ukázal, že:

 • 83 % testujících pozorovalo anti-akné efekt již po prvním týdnu používání produktů (jen pro srovnání, dle vědeckých dotazníků se účinnost kožních léčiv na akné pohybuje v rozmezí mezi 35-54 %).

 • Dále nikdo z testujících nepociťoval nežádoucí vedlejší účinky, jako je suchost nebo podráždění pokožky, což jsou velmi časté vedlejší účinky standardních kožních léčiv proti akné.


Podívejte se na hodnocení a fotky našich zákazníků před a po používání Juziky


Fotka naší zákaznice před a po používání JuzikyKupte nekomedogenní kosmetiku proti akné Juzika, co obsahuje stabilní biodostupné aktivní složky, které prokázaly svoji účinnost v klinických studií.


Krém proti akné a Sérum proti akné efektivně kombinují aktivní ingredience s 8 rozdílnými mechanismy účinků, jsou to lehké gelové emulze a mají mírně kyselé pH okolo 5, což je vhodné pro aknózní pleť.


Krém pomáhá redukovat aktivní akné pupínky, hydratovat pokožku a předcházet tvorbě nových pupínků.


Sérum proti akné pomáhá rychleji zacelovat aktivní pupínky a předcházet tvorbě akné jizviček.

Naše inovativní produkty jsou vyvinuty a vyrobeny v České republice, bez podezřelých nebezpečných látek, nekomedogenní, přírodní, fungují a mohou být k Vám odeslány do 24 h.

138 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page