top of page

Proč vám nefunguje kosmetika proti akné

Aktualizováno: před 3 dny

Pořídili jste si vychvalovaný produkt a on vám nepomohl a vy chcete vědět proč? Tak tento článek je přesně pro vás. Po přečtení tohoto článku totiž pochopíte, proč nefunguje a ani nemůže fungovat některá kosmetika proti akné.


Vybrali jsme pro vás 7 nejčastějších chyb, kterých se výrobci akné kosmetiky, vědomě nebo nevědomě, mohou dopouštět. Těmito chybami jsou:


1. Špatná ochrana nestabilních aktivních látek v produktu

Některé aktivní látky mohou být účinné proti akné, nicméně nejsou stabilní. Příkladem takovéto aktivní složky je retinol.


Obrázek 1 - Kosmetická lahvička s retinolem.
Obrázek 1 - Kosmetická lahvička s retinolem.

U retinolu byla prokázána jeho účinnost proti akné v klinické studii. Nicméně tato ingredience je velmi nestabilní. Ve vědecké studii u jednoho běžně dostupného produktu bylo zjištěno, že za 6 měsíců se obsah retinolu snížil na pouhých 25 %.


Graf řekne vždy více:

Graf 1 - Rozklad retinolu po 6 měsících při 25 °C.
Graf 1 - Rozklad retinolu po 6 měsících při 25 °C.

 1. Modrý sloupec, vlevo, Graf 1 ukazuje množství retinolu v den, kdy byl daný produkt otevřen v laboratoři a byl odebrán z něj vzorek pro analýzu - vystupuje jako základní linie, proto 100 %.

 2. Červený sloupec, vpravo, Graf 1 - daný produkt byl skladován při 25 °C a příležitostně otevřen, aby se "simulovalo" jeho skutečné použití. Byl otevřen po 1 týdnu, 2 týdnech a 1, 2, 3 a 6 měsících. Konečný obsah retinolu klesl o 75 % po pouhém skladování a 6násobném otevření za 6 měsíců při 25 °C, tedy pokojové teplotě.

Tento produkt měl tedy špatnou kombinaci aktivní ingredience a tzv. pomocných složek v produktu, kdy pomocné složky mají zabránit "rozkladu" nestabilní aktivní látky.

Poznámka pod čarou:

Vědecká studie: Rakuša Ž. T. a et al., J. Cosmet. Dermatol., 2020;00:1–9. DOI: 10.1111/jocd.13852


Vámi používaný produkt proti akné může mít obdobný problém, a proto vám nemusí fungovat.


2. Špatná/žádná kombinace aktivních látek v produktu

Akné je multifaktoriální kožní onemocnění. Proto by se mělo používat v kosmetickém produktu pro úspěšnou redukci aktivního akné celkem 5 různě účinných typů látek, aby došlo k ovlivnění všech biologických rozvojových drah akné. Celkově jsou rozeznávány čtyři hlavní biologické faktory podílející se na vzniku akné:


 1. zvýšená tvorba kožního mazu a změna v jeho chemickém složení,

 2. pozměněná tvorba vrchní vrstvy lidské pokožky,

 3. ztráta rozmanitosti u kožní bakteriální mikroflóry a

 4. zánět.


Dále by měly být v kosmetickém produktu hydratační látky, zklidňující látky a tzv. prokolagenní ingredience pro zdravou hebkou pokožku.


8 efektivních typů složek v kosmetice proti akné:


 1. Složky pro kontrolu kožního mazu

 2. Složky pro stabilizaci tvorby vrchních vrstev lidské pokožky

 3. Anti-bakteriální látky

 4. Protizánětlivé látky

 5. Antioxidanty pro ochranu kožního mazu

 6. Hydratační látky

 7. Zklidňující látky a

 8. Prokolagenní ingredience pro prevenci jizviček


Obrázek řekne vždy více:


Obrázek 1 - Schématické znázornění aktivních složek rozdělených dle rozdílného typu účinku na lidskou pleť v kosmetice na akné společně se čtyřmi biologickými faktory podílejících se na vzniku akné.
Obrázek 2 - Schématické znázornění aktivních složek rozdělených dle rozdílného typu účinku na lidskou pleť v kosmetice na akné společně se čtyřmi biologickými faktory podílejících se na vzniku akné.

Vámi používaný produkt proti akné nemusí mít správnou nebo dokonce žádnou kombinaci potřebných typů aktivních látek proti akné a může fungovat třeba na bázi pouze jedné aktivní složky (např. na dříve zmíněném retinolu), a proto nemusí fungovat.


3. Špatné dávkování aktivních látek v produktu

Aktivní látky u některých produktů jsou příliš nízké. Důvod může být, že výrobci šetří a prodávají málo koncentrované produkty. Například bylo prokázáno vědeckými pracovníky při testování bezpečnosti kosmetiky prodávané v Dubaji, že 6 ze 102 testovaných dezinfekčních prostředků na ruce na bázi alkoholu (během Covidového období) obsahovalo neuvedený toxický metanol, zatímco jiné produkty obsahovaly výrazně méně než 60 % alkoholu, přestože byly inzerovány jako s obsahem 70 % alkoholu!


Poznámka pod čarou:

Vědecká studie: Jairoun A. A. a et al., BMC Public Health (2020) 20:1595; doi 10.1186/s12889-020-09707-0


Další důvod pro špatné dávkování aktivních látek může být jejich neatraktivní barva. Výrobci se mohou bát, že by spotřebitelé nekupovali tento produkt s danou složkou kvůli nelahodící barvě. Ale protože je látka v kosmetickém světě známá a populární, aktivní složku do produktu z marketingových účelů přidají, ovšem už v nízké neúčinné a nebarvící koncentraci. Produkt tedy nebude dostatečně účinný, ale bude “hezký nebarevný” a marketingový slogan s danou aktivní složkou bude též dobře fungovat. Nicméně výsledný efekt na vaší pleti bude téměř nulový.


Naopak moc vysoká množství aktivních látek v kosmetice se projeví nežádoucími vedlejšími účinky jako je například začervenání nebo kožními alergiemi. A to je také nežádoucí. Například bylo zjištěno v řadě klinických studiích, že množství nikotinamidu pro redukci akné je doporučené v rozmezí 4-5 %. Přesto na českém trhu najdete produkty s 10%, 15% a dokonce i s 20% zastoupením této složky. Pamatujte, více v kosmetice neznamená lépe.


Poznámka pod čarou:

Vědecké studie: 1) Kaymak Y. a et al., J. Turk. Acad. Dermatol. 2008; 2 (4): jtad82402a; 2) Shalita A. R. a et al., International Journal of Dermatology, VoL 34, No. 6, 434-437. June 1995.


Vámi používaný produkt proti akné může mít nízké nebo naopak velmi vysoké množství aktivní složky, a proto vám nemusí správně fungovat.


4. Neprostupující aktivní látky v produktu

Jedna z nejčastějších chyb v anti-akné produktech je použití neprostupujících aktivních složek přes nejsvrchnější vrstvu lidské pokožky, která představuje hlavní ochranný obal lidského těla, tzv. stratum corneum. Například ve vědecké studii pro zjištění prostupnosti přes kůži kosmetické složky Argireline (látka na redukci vrásek a tedy i akné jizviček) bylo zjištěno, že většina této látky zůstává na povrchu kůže. Pouze 0,22 % z použitého množství Argirelinu proniklo kůží a zůstalu v nejsvrchnější vrstvě lidské pokožky (stratum corneum) a pouhých 0,01 % se dostalo dovnitř do lidské pokožky ke kožním buňkám.


Obrázek řekne vždy více:


Obrázek 2 - Neprostupující aktivní látka zůstane na povrchu pokožky a nikoliv ke kožním buňkám hlouběji do kůže, kde má účinkovat.
Obrázek 3 - Neprostupující aktivní látka zůstane pouze na povrchu pokožky a nedostane se tak ke kožním buňkám hlouběji do kůže, kde má účinkovat. Výsledný efekt tak bude nulový.

Poznámka pod čarou: Vědecká studie: Lim S. N. a et al., Scientific Reports | (2018) 8:1596 | DOI:10.1038/s41598-017-18454-z


Vámi používaný produkt proti akné může obsahovat neprostupné aktivní ingredience, a proto vám nemusí fungovat.


5. Špatné pH produktu pro vaši pleť

Bylo dokázáno, že mytí pokožky špatným kosmetickým produktem (např. mýdlem) zvyšuje pH pleti až o 1.5–2.0, což zesiluje suchost a napjatost pokožky a dále dochází ke snížení kyselosti povrchu kůže, což zvyšuje riziko akné.


Obrázek 2 - Klasické mýdlo v koupelně.
Obrázek 4 - Klasické mýdlo v koupelně.

Je důležité, aby lidé s akné měli na paměti, že zdravá pleť má mírně kyselé pH (okolo 5), a proto i váš produkt by měl mít takovou pH hodnotu.


Vámi používaný produkt proti akné může mít špatné pH pro vaši pokožku, a proto vám nemusí fungovat.


6. Aktivní látky v produktu neovlivňují hlavní příčinu tvorby akné

Akné obvykle začíná během puberty, kdy se hormonální rovnováha začíná dramaticky měnit (pohlavní hormony jsou mnohem více tvořeny). Studie prokazují, že lidé s akné mají vyšší hladiny TST než zdraví jedinci (1). Z tohoto důvodu jsou pohlavní hormony považovány za hlavní "spouštěč" tvorby akné.


Poznámka pod čarou: i ženy mají TST

Totální množství TST v průměru u žen je 20-80 ng/dl.

Totální množství TST v průměru u mužů je > 300 ng/dl.


Nicméně nejčastější anti-akné látky v kosmetice a kožní léčiva nezabraňují působení pohlavních hormonů na kožní buňky a "řeší" pouze projevy akné a vlastně tedy už vytvořené akné pupínky.


Laicky řečeno:

V současnosti dostupné anti-akné léky od kožních lékařů nezabraňují vzniku nových pupínků (2) a řeší už pouze vytvořené.


Poznámka pod čarou: Vědecké publikace: (1) S.M. Tuchayi a et al., Nat Rev Dis Primers. 1 (2015) 1–20. 10.1038/nrdp.2015.29; (2) R.W. Hui, Clinical Dermatology Review. 1 (2017)33. 10.4103/CDR.CDR_16_17.; 2)


Vámi používaný produkt proti akné může obsahovat pouze takové aktivní látky, které nemají tzv. anti-hormonální efekt, a proto vám nemusí fungovat pro předcházení tvorby nových pupínků.


7. Aktivní složky v produktu jsou testované pouze in vitro

Váš produkt může obsahovat pouze aktivní látky, které byly testovány jen v tzv. in vitro testech. To znamená ve skle (např. na kožních buňkách ve zkumavkách).


Ovlivnit izolované kožní buňky ve zkumavce je totiž mnohem jednodušší než ovlivnit kožní buňky uvnitř lidské pleti. Aktivní látky se totiž dostanou okamžitě ke kožním buňkám ve zkumavce a zprostředkují tak požadovaný efekt, zatímco pro ovlivnění kožních buněk v lidské pleti tyto látky musí překonat nejprve ochranný obal lidské kůže (nejsvrchnější kožní vrstvu, stratum corneum) a to nedokáže každá aktivní látka.


Obrázek 4 - Vědecká pracovnice vyhodnocuje pomocí mikroskopu experimenty prováděné na kožních buňkách.
Obrázek 5 - Vědecká pracovnice vyhodnocuje pomocí mikroskopu experimenty prováděné na kožních buňkách.

Aktivní látky testované in vitro mohou poskytovat zázračné výsledky ve vědeckých studiích, které prodejci mohou používat pro svůj marketing. Nicméně pokud nebudou překonávat nejsvrchnější vrstvu vaší pleti při reálném použití ve vaší koupelně, nedostanou se ke kožním buňkám a nemohou tak účinkovat. Proto výsledný efekt tohoto produktu bude velmi omezený až téměř nulový.


Poznámka pod čarou:

Vědecká studie: K. Kesarwani a R. Gupta/Asian Pac J Trop Biomed 2013; 3(4): 253-266; 10.1016/S2221-1691(13)60060-X


Vámi používaný produkt proti akné může obsahovat pouze takové aktivní látky, které byly testovány pouze in vitro a nepřekonávají ochrannou kožní bariéru, a proto vám nemusí fungovat.


Shrnutí - Proč vám nefunguje vaše kosmetika proti akné

Pokud vám vaše kosmetika nepomáhá, může to být z důvodu toho, že se daná kosmetika dopouští alespoň jedné z výše uvedených chyb, kdy nejčastější chyby v kosmetice proti akné jsou v použití špatných aktivních a/nebo pomocných látek v produktech. Obrázek řekne vždy více:


Obrázek 5 - Shrnující obrázek se 7 nejčastějšími chybami kosmetiky proti akné.
Obrázek 6 - Shrnující obrázek se 7 nejčastějšími chybami kosmetiky proti akné.

Co tedy používat, abyste se zbavili svého akné?

Léčba akné zahrnuje používání kvalitní péče o pleť s účinnými přípravky proti akné. V předcházejících odstavcích jsme vám představili nejčastější chyby, kterých se výrobci akné kosmetiky mohou dopouštět. A teď vyvstává ta zásadní otázka, kde tedy sehnat tu kvalitní účinnou kosmetiku na akné?


Dovolte mi, ať vám představím českou přírodní kosmetiku Juzika, která se specializuje na akné problematickou pleť a nabízí vám set Akné Duo, který se skládá z Krému a Séra proti akné.


Poctivá kosmetika proti akné Juzika = účinný regenerační plán na akné pupínkyJuzika je česká přírodní kosmetika proti akné. Naše produkty, Krém a Sérum proti akné:

 • obsahují všechny dříve zmíněné typy aktivních ingrediencí, které jsou stabilní.

 • mají správné pH pro zdravou pleť.

 • obsahují doporučená množství aktivních složek.

 • využívají klinicky ověřené aktivní látky s prokázaným účinkem proti akné, kdy tyto ingredience jsou schopné snížit sílu pohlavních hormonů v pokožce.


V dnešní době díky dlouholetému vědeckému bádání existují účinné přírodní látky, které dokáží snížit sílu působení pohlavních hormonů na kožní buňky, což se projeví snížením tvorby akné pupínků. Takové příklady přírodních látek, které používáme v Juzice, jsou Miniporyl™ a Acnilys®.


 • Miniporyl™ je přírodní extrakt z květu červeného jetele.

 • Acnilys® je veganský extrakt, který se získává z ovoce kvetoucí rostliny růžové myrty.


Obrázek řekne vždy více:


Obrázek 6 - Jak Miniporyl™ a Acnilys® redukují hormonální akné. Lidský organismus (např. u mužů varlata a u žen nadledviny) produkuje pohlavní hormony, které jsou krví dopraveny do pleti, kde za normálních podmínek ovlivňují kožní buňky a dochází k tvorbě akné. Miniporyl™ a Acnilys® snižují působení těchto hormonů v pokožce a redukují tak tvorbu akné pupínků způsobených hormony.
Obrázek 7 - Jak Miniporyl™ a Acnilys® redukují hormonální akné. Lidský organismus (např. u mužů varlata a u žen nadledviny) produkuje pohlavní hormony, které jsou krví dopraveny do pleti, kde za normálních podmínek ovlivňují kožní buňky a dochází k tvorbě akné. Miniporyl™ a Acnilys® snižují působení těchto hormonů v pokožce a redukují tak tvorbu akné pupínků způsobených hormony.

Vědecký důkaz - velmi stručně

Např. u Acnilys® bylo zjištěno, že je schopen snížit množství pohlavního hormonu zodpovědného za tvorbu akné v kožních buňkách.


Graf řekne vždy více:


Graf 2 - Acnilys® snižuje množství pohlavního hormonu zodpovědného za tvorbu akné v kožních buňkách.
Graf 2 - Acnilys® snižuje množství pohlavního hormonu zodpovědného za tvorbu akné v kožních buňkách.

 1. Kožní buňky tvořily pohlavní hormon po přidání placeba - červený sloupec v Grafu 2, vlevo, vystupuje jako "základní linie".

 2. Kožní buňky vyprodukovaly o 90 % méně pohlavního hormonu zodpovědného za tvorbu akné po přidání placeba a 0,1% Acnilys® - tyrkysový sloupec v Grafu 2, vpravo.


Tento silný anti-hormonální efekt u Acnilys® (Graf 2) poté vedl v klinické studii ke snížení:

 • počtu akné pupínků o 57 % a

 • produkce kožního mazu.


Klinické studie se zúčastnilo celkem 22 žen a 20 mužů ve věku 18-35 let a tito dobrovolníci používali kožní produkt s Acnilys® dvakrát denně po dobu 28 dnů.


Proč se můžete i vy spolehnout na Juziku?

Reprezentativní výzkum společnosti Juzika, jehož se zúčastnilo více než 45 lidí ve věku od 12 do 44 let v ČR, ukázal, že:

 • 83 % testujících pozorovalo nějaký anti-akné efekt již po prvním týdnu používání produktů.

 • Dále nikdo z testujících nepociťoval nežádoucí vedlejší účinky, jako je suchost nebo podráždění pokožky, což jsou velmi časté vedlejší účinky standardních kožních léčiv proti akné.


Podívejte se na pár našich obdržených psaných recenzí od našich klientek, které trápilo hormonální akné.Podívejte se na akné proměnu dospělé klientky z ČR.


Fotka 6 - Akné proměna s Juzikou.
Fotka 1 - Akné proměna s Juzikou po cca 4 týdnech.

Slova dospělé klientky:

"Dobrý den. Produkty jsou fajn. Používám denně a musím říct, že krásně pracují s pupínky. Bolavé pupínky do druhého dne nebolí a krásně se hojí."


Další reprezentativní výzkum společnosti Juzika, jehož se zúčastnilo celkem 18 žen v České a Slovenské republice ve věku od 23 do 38 let, ukázal, že:

 • 78 % testujících uvedlo, že jejich pleť vypadá zdravější po konci používání Juziky po 4 týdnech.


Jen pro srovnání: Účinnost kožních léčiv na akné (např. retinoidy) dle odpovědí v dotaznících vyplněných léčenými lidmi těmito kožními látkami se pohybuje v rozmezí pouhých 35-54 %.


Podívejte se na akné proměny po používání Juziky ze Slovenska.


Fotka 2 - Akné proměna na pravé tváři po 28 dnech.
Fotka 2 - Akné proměna na pravé tváři po 28 dnech.

Slova dospělé klientky:

"Vyhovovala mi vôňa produktov, konzistencia, krásne jednoduché a praktické balenia, ktoré sú super aj na cesty."


Další šťastný příběh z testování Juziky ze Slovenska.


Fotka 3 - Akné proměna v okolí brady po 28 dnech,
Fotka 3 - Akné proměna s Juzikou v okolí brady po 28 dnech.

Slova dospělé klientky:

"Od produktov kozmetiky JUZIKA som očakávala pomoc s akné na pleti, zmiernenie, dodanie hydratácie a zlepšenie celkového stavu pleti. Už po krátkom čase som pozorovala zlepšenie pleti, hlavne v problémovej oblasti tváre (poznámka od autora – na bradě). Som veľmi spokojná s účinkami produktov."


Co říká naše dlouhodobá zákaznice ze Slovenska o Juzice a jejím efektu na zánětlivé aknéSpokojená klientka poslala další foto po pokračování používání Juziky.


spokojená klientka s produkty Juzika, přírodní kosmetikou proti akné.
Fotka 4 - Spokojená klientka ze Slovenska bez velkých červených akné boláčků.

Další důkazy, že Juzika skutečně funguje - Podívejte se na hodnocení a fotky našich zákazníků před a po používání Juziky


Fotka Fotka 1 - Akné proměna naší klientky s Juzikou po 30 dnech.naší zákaznice před a po používání Juziky
Fotka 5 - Akné proměna naší klientky s Juzikou po 30 dnech, kdy je viditelné zahojení červených zanícených akné boláčků.

Slova dospívající klientky:

"Skoro žádná kosmetika nebyla schopná mi pomoct s akné a byla jsem z toho nešťastná. Po obdržení kolekce byly první dojmy skvělé. Balení nádherné a textura produktů snad ještě lepší! Krém je opravdu hydratační, zatím nejlepší co jsem měla. Kosmetika mi opravdu vyhovuje. 😊 Celý koncept, textura, funkčnost, vše je jeden velký zážitek.

No, tady vidíte fotky po a před při používání kosmetiky jeden měsíc.😊

“Zarudlé” místa jsou už vlastně jen jizvičky, které se ještě zahojí. Ale za mě je ten rozdíl obrovský! 😍😍

Jsem s kosmetikou naprosto spokojená a budu ji používat i nadále, protože mi totiž žádná kosmetika tolik nepomohla! ❤️ 😊"


Spokojená klientka poslala další foto po pokračování používání Juziky.


Fotka 4 - Naše spokojená klientka se setem od Juziky.
Fotka 6 - Naše spokojená klientka se s Krémem a Sérem od Juziky.

Další šťastný příběh s Juzikou.


Fotky našich zákazníků před a po používání Juziky
Fotka 7 - Proměna naší zákaznice po 6 týdnech s Juzikou, kdy jí dlouhodobě nic nepomáhalo a tvořily se jí stále velké zarudlé akné boláčky.

Slova dospělé klientky:

"Krém má úžasnou konzistenci, krásně se roztírá, skvěle hydratuje a především POMÁHÁ. Přikládám fotku, kde je vidět zlepšení. Krém používám cca 6 týdnů a maximální spokojenost. Moc děkuji a doporučuji.❤️"


Spokojená klientka dále používá Juziku. Zde zaslané video z prosince (2023), téhož roku.A další fotka spokojené klientky z letošního roku (2024), kdy je vidět, že dlouhodobé používání Juziky se opravdu vyplatí pro zatažení velkých akné červených boláčků.


Akné proměna s Juzikou.
Fotka 8 - Spokojená klientka bez velkých červených akné boláčků díky dlouhodobému používání Juziky.

Další šťastný příběh s Juzikou.


Fotka 3 - Proměna naší zákaznice po 2 měsících s Juzikou.
Fotka 9 - Proměna naší zákaznice po 2 měsících s Juzikou, kdy jí byly zjištěny zvýšené hladiny mužských pohlavních hormonů v krvi.

Slova dospívající klientky s hormonálním akné po dlouhodobém užívání Juziky:Trápí vás stále akné?


Vyřešte tento problém kosmetikou proti akné Juzika, co obsahuje stabilní biodostupné aktivní složky, které prokázaly svoji účinnost v klinických studiích.


Krém a Sérum proti akné od Juziky:


 • efektivně kombinují stabilní aktivní složky s 8 rozdílnými mechanismy účinků pro efektivní redukci aktivního akné,

 • mají mírně kyselé pH, což je vhodné pro aknózní pleť a

 • obsahují klinicky ověřené aktivní látky s prokázaným účinkem proti akné, kdy tyto ingredience,  Miniporyl™ a Acnilys®, jsou schopné snížit sílu pohlavních hormonů v pokožce a pomáhají tak předcházet tvorbě novým pupínkům.Naše hodnocení kosmetiky na akné jsou ověřená. Oslovili jsme klientky, aby nám zaslaly své recenze.

569 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page