top of page

Hormonální antikoncepce a akné

Aktualizováno: 1. 9. 2023

V tomto článku se věnujeme hormonální antikoncepci, ale hlavně se dozvíte vědeckými studiemi prokázané dermatologické účinky těchto hormonálních kontraceptiv, a to jak nepříznivé, tak prospěšné.


Co je to hormonální antikoncepce a jaké jsou její druhy

Hormonální antikoncepce je nejběžnější formou ženské antikoncepce. Působí prostřednictvím manipulace s hladinami hormonů, převážně progesteronu a estrogenu. Při předepsaném užívání může hormonální antikoncepce působit zastavením ovulace, zablokováním uhnízdění oplodněných vajíček a/nebo zvýšením sekrece cervikálního hlenu. Existuje mnoho typů hormonální antikoncepce, včetně pilulek kombinované perorální antikoncepce (anglicky combined oral contraceptive (COC)), intrauterinních tělísek (anglicky intrauterine devices (IUDs)), implantátů, kožních náplastí, injekcí a vaginálních kroužků.


Dermatologické účinky hormonální antikoncepce jsou způsobeny jejich schopností ovlivňovat androgenní receptory prostřednictvím progestinů, stejně jako estrogenové receptory prostřednictvím mestranolu nebo ethinylestradiolu.


COC pilulky jsou rozděleny do čtyř generací, z nichž každá má různou androgenní potenci.

  1. Pilulky první generace obsahují progestiny odvozené od norethisteronu a mají relativně vysokou androgenní aktivitu. Estrogenovou složkou pilulek první generace je např. mestranol.

  2. Mezi progestiny druhé generace patří norgestrel a levonorgestrel, které jsou z hlediska androgenity ještě účinnější. Estrogenní složkou je pak ethinylestradiol.

  3. Progestiny třetí generace, např. desogestrelu a gestodenu, jsou méně androgenní než dřívější sloučeniny.

  4. Jediným progestinem čtvrté generace dostupným ve Spojených státech je drospirenon. Mezi další antiandrogenní sloučeniny čtvrté generace patří cyproteron-acetát a chlormadinon-acetát, avšak nejsou schváleny americkou FDA pro antikoncepci v USA.


Zatímco COC jsou nejuznávanější a nejrozvinutější formou hormonální antikoncepce, existují také možnosti bez pilulek:

  • IUDs jsou účinná dlouhodobě působící antikoncepce s rostoucí popularitou v posledních letech. Hormonální IUD fungují tak, že uvolňují levonorgestrel do dělohy s minimální systémovou absorpcí.

  • Subdermální implantáty (např. implantát etonogestrelu nebo Nexplanon®, Merck & Co., Inc., Kenilworth, NJ, USA) uvolňují progestin etonogestrel do krevního řečiště a mohou poskytovat vysoce účinnou a reverzibilní antikoncepci po dobu až 5 let. Etonogestrel patří mezi třetí generaci progestinů.

  • Antikoncepční injekce (např. Depo-Provera®, Pfizer Inc, New York, NY, USA; nebo depotní medroxyprogesteron-acetát) také uvolňuje progestogen do krevního řečiště a opakuje se každé 3 měsíce. Medroxyprogesteron acetát patří mezi první generaci progestinů.

  • Transdermální antikoncepční náplast uvolňuje ethinylestradiol i norelgestromin a aplikuje se týdně. Norelgestromin patří do třetí generace progestinů.

  • Kombinované hormonální antikoncepční vaginální kroužky zahrnují kroužek etonogestrel/ethinylestradiol (např. NuvaRing®, Merck & Co., Inc.) nebo segesteron-acetát/ethinylestradiol (např. Annovera®, TherapeuticsMD, Inc., Boca Raton, FL, USA), které se obvykle nosí 3 týdny a sundávají se na 1 týden. Segesteron-acetát patří do 4. generace progestinů.


Hormonální antikoncepce a akné - dermatologické účinky

COCs

Progestiny první, druhé a třetí generace mají androgenní vlastnosti, a proto teoreticky akné zhoršují. V kombinaci s ethinylestradiolem však mají COC čistý antiandrogenní účinek. Snižují aktivitu 5α-reduktázy a blokují androgenní receptory. Tento celkový antiandrogenní účinek umožnil, aby se COC staly důležitou terapeutickou možností pro akné.

Efekt

Zlepšují akné (silný důkaz)

Americká FDA schválila čtyři COC pro léčbu akné:

Ethinylestradiol/drospirenon

Ethinylestradiol/norgestimát

Ethinylestradiol/drospirenon/levomefolát

Ethinylestradiol/norethindron-acetát/fumarát železnatý

Mechanismus působení - trocha biologie

COC snižují hladinu androgenů, zejména testosteronu, tím, že inhibují (zastavují) tvorbu pohlavních hormonů ve vaječnících a nadledvinkách a zvyšují také hladinu globulinu vázajícího pohlavní hormony (SHBG).


Hormonální vaginální kroužky

Uživatelky vaginálního kroužku popisovali zlepšení v akné.

Efekt

Zlepšuje akné (střední důkazy)


Antikoncepční kožní náplasti

Několik studií zaznamenalo zlepšení akné při používání antikoncepčních kožních náplastí. To je pravděpodobně způsobeno celkovým antiandrogenním účinkem náplasti, protože uvolněný progestin má nízké androgenní vlastnosti a snižuje aktivitu 5α-reduktázy, což způsobuje normalizaci tvorby kožního mazu.

Efekt

Zlepšuje akné (omezené důkazy)


Na druhé straně zbývající neorální (ne podávano ústy) formy hormonální antikoncepce mají tendenci způsobovat nebo zhoršovat akné kvůli jejich primárně progesteronovým složkám (především kvůli levonorgestrelu).


Hormonální IUD

Způsobuje akné (střední důkazy)

Žádná vědecká studie přímo nehodnotila IUD na akné. Několik studií však zaznamenalo zhoršení aknózních pupínků a akné bylo jednou z nejčastějších příčin vysazení IUD, především levonorgestrel-IUD.


Subdermální implantát

Způsobuje akné (střední důkazy)

Jeden z nejčastějších nežádoucích účinků a důvodů pro přerušení léčby v klinických studiích bylo akné pozorované u 3–27 % lidí.


Depotní injekce

Způsobuje akné (střední důkazy)

Akné bylo často hlášeno jako méně závažný nežádoucí účinek mezi uživateli.


Závěrem můžeme říct, že antikoncepce může zlepšovat, ale i zhoršovat akné! Proto antikoncepce a akné vytváří oblast, kde se kožní lékařství stýká s gynekologií. Váš dermatolog a gynekolog by měli tak spolupracovat a mít za jedno, že žena s akné by měla užívat přípravky výhradně s antiandrogenními vlastnostmi.


Trápí vás hormonální akné?


Kupte set Akné duo s přírodními patentovanými složkami. Krém a Sérum proti akné synergisticky pomáhají rychleji zacelit akné pupínky, snížit podráždění a předcházet tvorbě novým pupínkům.


Kupte náš přírodní bylinný Krém proti akné s Miniporyl™ a Anti-Irritant Complex pro efektivní kontrolu vašeho akné.


Kupte SOS bylinné přírodní Sérum proti akné s Acnilys® a Diam Oléoactif® pro rychlejší zacelení akné pupínků.


Naše inovativní produkty jsou vyvinuty a vyrobeny v České republice, bez podezřelých nebezpečných látek, nekomedogenní, přírodní, fungují a mohou být k Vám odeslány do 24 h.

100 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

댓글


bottom of page