top of page

Co pomáhá na akné na těle

Aktualizováno: 3. 8. 2023

Akné je chronické kožní onemocnění. V roce 2010 bylo akné identifikováno jako osmé nejčastější kožní onemocnění s odhadovanou celosvětovou mírou výskytu 9 %.


Nejste sami, pokud máte akné i na těle. Vědecké studie uvádějí, že asi 50 % lidí s akné na obličeji má také akné na svém těle, které postihuje záda, hruď, ramena a krk.


Viditelné projevy tělového akné

Projevy akné na těle mohou přecházet od nezánětlivých komedonů (černé tečky, bílé malé hlavičky) po zánětlivé akné (papuly, pustuly a noduly). Tvorba jizev u akné na těle je bohužel běžná a vytvořené jizvičky jsou hlavně hypertrofické (vypouklé).

Na jakém místě těla se akné nejvíce tvoří

Nejčastěji postiženou oblastí trupu jsou záda. Nejčastěji postiženým místem je pak horní část zad, následuje horní část hrudníku, dolní část zad, ramena a horní končetiny a krk.


Co může za tělové akné

Rozvoj akné na těle je obecně považován za podobný jako u akné na obličeji. kožní experti rozlišují celkem 3 hlavní biologické dráhy pro rozvoj akné na těle:

1) pozměněné biologické procesy ve tvorbě lidské pokožky (abnormální keratinizace),

2) bakterie Cutibacterium acnes a

3) zánět.


Ačkoli se má za to, že obličejové a tělové akné mají společný rozvoj, byly mezi nimi hlášeny určité rozdíly. Vědečtí pracovníci v jedné studii zjistili, že tvorba kožního mazu byla u lidí s akné relativně nižší na trupu než na obličeji. Navrhli tedy, že zvýšená tvorba kožního mazu nemusí hrát hlavní roli ve vývoji tělového akné.


Hlavní faktory tvorby akné na těle

1) Hormony

2) Změny ve složení kožní bakteriální mikroflóry

3) Několik léků včetně glukokortikoidů, fenytoinu, lithia, isoniazidu, vysokodávkovaného komplexu vitaminu B, halogenovaných sloučenin, cyklosporinu, inhibitorů receptoru epidermálního růstového faktoru a anabolické steroidy

4) Vymačkávání pupínků (také velmi často může dojít k nechtěnému "vymáčknutí" akné pupínku o oblečení, o batoh, o postel při nočním přetáčení)


Léčba tělového akné

Pro léčbu tělového akné mohou být použity standardní kožní léčiva proti akné, jakou jsou retinoidy, benzoylperoxid, kyselina azelaová a antibiotika. Nicméně tyto kožní látky mají celou řadu nevýhod, mezi které řadíme:

  • bakteriální rezistence vůči používaným antibiotikům,

  • nežádoucí vedlejší účinky, jako jsou např. podráždění pokožky, suchost, svědění, pálení, přechodné zhoršení stavu akné,

  • nedostatečná úspěšnost léčby. Dle vědeckých studií bylo prokázáno, že téměř každý třetí člvoěk s akné přerušil kožní léčbu standardními léčivy z důvodu neúčinnosti léčby.


Proto v posledních několika desetiletích vzrůstá zájem o použití léčivých ingrediencí z rostlin jako alternativní nebo doplňková terapie pro léčbu akné. Příklady veganských složek proti akné jsou Miniporyl™, Anti-Irritant Complex, Diam Oléoactif® a Acnilys®. O těchto přírodních ingrediencí byl napsán krátký blog článek s názvem Přírodní bylinná kosmetika na akné.

Hlavní problém u tělového akné

Hlavní problém je, že sám člověk si na některé části svého těla (např. záda) špatně vidí a hůře si je tak může ošetřit. K této aplikaci je velmi často potřeba totiž pomoci někoho další.


Co by si měl každý zapamatovat o tělovém akné

Tento typ akné může způsobit přetrvávající jizvy. Proto je nutná včasná a rychlá léčba lidí s akné na trupu, aby se zabránilo dalšímu jizvení.


Vyzkoušejte proto naši přírodní anti-akné kosmetiku.


Kupte náš set Akné duo od Juziky s přírodními patentovanými složkami. Krém a Sérum proti akné synergisticky pomáhají rychleji zacelit akné pupínky, snížit podráždění a předcházet tvorbě novým pupínkům.


Kupte přírodní bylinný Krém proti akné od Juziky s Miniporyl™ a Anti-Irritant Complex pro efektivní kontrolu vašeho akné.


Kupte SOS bylinné přírodní Sérum proti akné od Juziky s Acnilys® a Diam Oléoactif® pro rychlejší zacelení akné pupínků.


Naše inovativní produkty jsou vyvinuty a vyrobeny v České republice, bez podezřelých nebezpečných látek, nekomedogenní, přírodní, fungují a mohou být k Vám odeslány do 24 h.

43 zobrazení0 komentářů

Yorumlar


bottom of page