top of page

Černé tečky - jak se jich zbavit

Aktualizováno: 25. 9. 2023

Odhaduje se, že akné postihuje 9,4 % světové populace, což z něj činí osmé nejrozšířenější onemocnění na světě, přičemž akné černé tečky jsou klasifikovány jako mírná forma akné a jsou nejběžnější. Vyskytují se téměř u všech jedinců s akné. Proto jsme pro vás připravili tento článek, kde se dozvíte základní informace o tomto nepříjemném estetickém kožním problému a dále, jak se jich efektivně zbavit.


Co jsou to ty černé tečky

Černé tečky neboli otevřené komedony jsou typem mírného akné. Jsou to otevřené hrbolky na pokožce, které se plní přebytečným kožním mazem a odumřelými kožními buňkami.


Proč jsou černé

Tmavá barva černých teček je běžně vnímána jako důsledek hromadění nečistot. Vzhledem k vnímané souvislosti s hygienou obličeje mnoho lidí s akné věří, že přísné mytí obličeje je účinnou léčbou akné.


Ve skutečnosti černá barva těchto teček je dána vzdušnou oxidací nahromaděného obsahu uvnitř otevřených pórů a není tedy způsobena hromaděním nečistot.


Jak černé tečky vznikají - velmi stručně


Zdravé, bez akné podmínky:

Správné množství kožního mazu z mazové žlázy proudí (vyznačeno bílou šipkou ve videu) až na povrch lidské pokožky skrz mazový kanálek.


Podmínky s akné:

 1. Kvůli různým faktorům, mezi které řadíme především zvýšenou produkci hormonů, dochází u jedinců s akné ke zvýšené produkci kožního mazu.

 2. Zvýšené množství kožního mazu proudí mazovým kanálkem na povrch pokožky. Buňky v okolí mazového kanálku však získávají více energie z kožního mazu a "více rostou a dělí se".

 3. Tok kožního mazu je se zvyšujícím množstvím buněk čím dál více omezen, až se mazový kanálek ucpe a vzniká akné pupínek.

Pro více informací o rozvoji akné odkazujeme čtenáře na další náš blog článek.

Proč černé tečky vznikají - velmi stručně

Za dva hlavní faktory pro tvorbu černých teček se označují:

 1. zvýšené množství kožního mazu a

 2. snížené množství kyseliny linolové v kožním mazu jedinců s akné.


Zvýšené množství kožního mazu

Akné obvykle začíná během puberty, kdy se hormonální rovnováha začíná dramaticky měnit (pohlavní hormony jsou mnohem více tvořeny). Vědecké studie prokazují, že lidé s akné mají vyšší hladiny testosteronu než zdraví jedinci bez akné. Testosteron můžeme tedy považovat za hlavní hormon zodpovědný za tvorbu akné. Testosteron může být dále přeměněn na dihydrotestosteron (DHT) v lidské pokožce. DHT a testosteron jsou považovány za "silné pohlavní hormony", který ovlivňují kožní buňky mazových žláz a stimulují tak tvorbu kožního mazu, přičemž DHT je 5 až 10krát silnější než testosteron.


Poznámka pod čarou: i ženy mají testosteron

Totální množství testosteronu u žen je 20-80 ng/dl.

Totální množství testosteronu u muže je > 300 ng/dl.


Snížené množství kyseliny linolové v kožní mazu jedinců s akné

Buňky v okolí mazového kanálku dostávají za akné podmínek více složek z toho většího množství kožního mazu, především kyselinu linolovou, což vede k lokálnímu nedostatku této kyseliny v tom mazu. Nedostatek této kyseliny v kožním mazu se potom projevuje špatnou kožní ochrannou bariérou a pozměněnými pokožkovými procesy, což nakonec vyústí v akné pupínek.


Černé tečky - jak se jich zbavit - aktivní složky

Pro efektivní redukci černých akné teček je potřeba:

 1. snížit tvorbu kožního mazu a zároveň

 2. doplnit kyselinu linolovou.


Snížení tvorby kožního mazu

V dnešní době díky dlouholetému vědeckému bádání existují účinné přírodní látky, které dokáží zamezit přeměně testosteronu na DHT v lidské pleti a tím dojde ke snížení lokální "síly" těchto hormonů v pokožce, což vyústí ve snížení tvorby kožního mazu. Takové příklady přírodních látek jsou Miniporyl™ a Acnilys®.


Miniporyl™ (INCI: Isopentyldiol, Trifolium Pratense (Clover) Flower Extract) je přírodní extrakt z květu červeného jetele, který prokazatelně snižuje tvorbu kožního mazu na povrchu pleti.

Bylo dokázáno, že aplikace produktu s Miniporyl™ dvakrát denně po dobu 30 dnů vedla ke snížení produkce kožního mazu o 30 %. Dále testující hodnotili výsledky testování dle svých pocitů a bylo zjištěno, že 74 % testujících uvedlo, že u nich došlo ke snížení počtu černých teček.


Acnilys® (INCI: Aqua/Water, Propanediol, Rhodomyrtus Tomentosa Fruit Extract) je veganský extrakt z ovoce kvetoucí rostliny růžové myrty, který efektivně redukuje produkci kožního mazu na povrchu pokožky. Bylo prokázáno, že aplikace produktu s Acnilys® dvakrát denně po dobu 28 dnů vedla ke snížení tvorby kožního mazu na nose o 41 %.


Doplnění kyseliny linolové

Pro doplnění kyseliny linolové u akné pokožky existuje celá řada vhodných kosmetických ingrediencí, např. olej z vinných pecek (INCI: Vitis Vinifera Oil). Tento lehký nekomedogenní rostlinný olej je nejbohatší zdroj kyseliny linolové ze všech rostlinných olejů (okolo 70 %).

Ve vědeckých studií bylo prokázáno, že při použití kyseliny linolové na akné pleti došlo k efektivní redukci akné pupínků a zvýšení množství této kyseliny v pokožkových tucích u testujících.


A asi teď se můžete ptát, kde můžete tedy sehnat takovou kosmetiku, která používá právě tyto přírodní složky?


Máte štěstí. Našli jste ji. Dovolte mi vám představit českou kosmetickou firmu Juzika, která se specializuje na problematickou akné pleť.


Kosmetika na akné Juzika a černé tečky - řešení

Juzika je česká přírodní kosmetika proti akné. Naše produkty:

 • obsahují olej z vinných pecek, Miniporyl™ a Acnilys®, patentované aktivní látky, které prokázaly klinický účinek proti akné.

 • jsou dermatologicky testovány. Dermatologické testování bylo provedeno celkem u 25 dobrovolníků (věk 23-70; 19 žen; 6 mužů) s cílem přesného zhodnocení bezpečnosti kosmetických výrobků. Za daných podmínek testování nebyla u dobrovolníků zaznamenána žádná objektivní kožní reakce ani žádné subjektivní negativní pozorování. (Dermatologicky testované znamená, že produkty byly testovány na kůži dobrovolníků a následné vyhodnocení a protokoly byly vytvořeny kvalifikovanou osobou.)

 • jsou přírodní a obsahují více než 95 % přírodních látek.

 • jsou lehké, nemastné, rychle se vstřebávají a kompatibilní s make-upem.


Proč se můžete spolehnout na Juziku?

Reprezentativní výzkum společnosti Juzika, jehož se zúčastnilo více než 45 lidí ve věku od 12 do 44 let, ukázal, že:

 • 83 % testujících pozorovalo anti-akné efekt již po prvním týdnu používání produktů (jen pro srovnání, dle vědeckých dotazníků se účinnost kožních léčiv na akné pohybuje v rozmezí mezi 35-54 %).

 • Dále nikdo z testujících nepociťoval nežádoucí vedlejší účinky, jako je suchost nebo podráždění pokožky, což jsou velmi časté vedlejší účinky standardních kožních léčiv proti akné.


Podívejte se na hodnocení a fotky našich zákazníků před a po používání Juziky

Fotky našich zákazníků před a po používání Juziky


Trápí vás černé tečky?


Vyřešte je se setem Akné duo od Juziky s přírodními patentovanými složkami, Miniporyl™ a Acnilys®. Krém a Sérum proti akné synergisticky pomáhají rychleji zacelit akné pupínky, snížit podráždění a předcházet tvorbě novým pupínkům.


Kupte přírodní bylinný Krém proti akné od Juziky s Miniporyl™ a olejem z vinných pecek pro efektivní kontrolu vašeho akné.


Kupte SOS bylinné přírodní Sérum proti akné od Juziky s Acnilys® a olejem z vinných pecek pro rychlejší zacelení akné pupínků.


Naše inovativní produkty jsou vyvinuty a vyrobeny v České republice, bez podezřelých nebezpečných látek, nekomedogenní, přírodní, fungují a mohou být k Vám odeslány do 24 h.

118 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page