top of page

Běžně používané kožní aktivní látky na akné - Proč nemusí být efektivní na hormonální akné

Zkusili jste všechno na své hormonální akné a nic nepomohlo? Nebojte se. Zde najdete pravděpodobné vysvětlení, proč se nemůžete zbavit svého hormonálního akné a dále také, jak se ho můžete zbavit. Nejprve je však nutné vysvětlit:

 • co tvoří hormonální akné a

 • jak a proč pravděpodobně hormonální akné vzniká.


Co způsobuje hormonální akné - velmi stručně

Jak už název napovídá, mohou za to hormony. Androgeny, což jsou pohlavní hormony (např. především TST) vyskytující se u mužů i žen, jsou považovány za hlavní příčinu, která přispívá k tvorbě hormonálního akné.


Poznámka pod čarou: i ženy mají TST

Totální množství TST u žen je 20-80 ng/dl.

Totální množství TST u muže je > 300 ng/dl.


Jak a proč vzniká hormonální akné - velmi stručně

Hlavní androgen zodpovědný za tvorbu hormonálního akné je TST. TST může být dále přeměněn na dihydro-TST (DHT) v lidské pokožce. DHT a TST jsou považovány za "silné pohlavní hormony", který ovlivňují kožní buňky mazových žláz a stimulují tak tvorbu kožního mazu, přičemž DHT je 5 až 10krát silnější než TST.


Obrázek řekne vždy více

Jak pravděpodobně vzniká hormonální akné

Laicky řečeno - jak vzniká hormonální akné

 1. u jedinců se zvýšenými hladinami pohlavních hormonů - Čím více bude mít člověk TST ve své pleti, tím více se mu bude tvořit DHT a tím budou přítomné kožní buňky více stimulovány k větší tvorbě kožního mazu, což může vyústit v tvorbu akné pupínků.

 2. u jedinců s normálními hladinami pohlavních hormonů - Čím více budou člověka kožní buňky díky jeho genetice citlivější na pohlavní hormony, tím více budou ty buňky těmi hormony i za nižších hladin stimulovány k větší tvorbě kožního mazu, což může vyústit v tvorbu akné pupínků.


Nejčastěji používané aktivní anti-akné látky - Proč nemusí být efektivní na vaše hormonální akné

Než si představíme tyto nejčastěji používané aktivní látky na akné, chceme zmínit, že akné je vícefaktoriální onemocnění zahrnující čtyři hlavní biologické dráhy rozvoje, kterými jsou:

 • zvýšená tvorba kožního mazu a změna v jeho chemickém složení

 • kožní zánět

 • změny v procesu tvorby vrchních vrstev lidské pokožky a

 • proniknutí kožních bakterií Cutibacterium acnes do kůže, dřívější název Propionibacterium acnes.

K nejvíce osvědčeným kožním léčivům na akné se řadí retinoidy (např. adapalen), antibiotika a benzoylperoxid (akneroxid). Nejčastěji používané aktivní látky v kosmetice proti akné jsou nikotinamid, kyselina salicylová, alpha-hydroxy kyseliny (AHA kyseliny, např. kyselina glykolová) a tea tree olej. Na následujících řádcích velmi stručně rozebereme mechanismus působení na lidskou pleť zmíněných aktivních anti-akné látek po kožním podání aneb, proč se vlastně používají a jaké biologické rozvojové dráhy akné ovlivňují.


Retinoidy např. adapalen a jeho hlavní mechanismy působení

Kožní retinoidy působí těmito mechanismy:

 • Stabilizují změny v procesu tvorby vrchních vrstev lidské pokožky - vykazují tzv. komedolytický efekt.

 • Pozměňují kožní mikroprostředí na méně příznivé pro kožní bakterie Cutibacterium acnes.

 • Působí protizánětlivě.

Nebyl nalezen žádný vědecký vztah (k datumu 29.9.2023) mezi adapalenem a jeho snížením "síly" hormonů v pleti pro redukci hormonálního akné.


Antibiotika a jejich hlavní mechanismus působení

Kožní antibiotika (např. erytromycin a klindamycin) zabraňují tvorbě bílkovin u bakterií a působí tak antibakteriálně.


Nebyl nalezen žádný vědecký vztah (k datumu 29.9.2023) mezi antibiotiky a jejich snížením "síly" hormonů v pleti pro redukci hormonálního akné.


Benzoylperoxid a jeho hlavní mechanismy působení

Aplikace benzoylperoxidu (akneroxidu) na aknózní pleť poskytuje příznivé komedolytické účinky. Toto léčivo také poskytuje protizánětlivé a antimikrobiální účinky. Nebyl nalezen žádný vědecký vztah (k datumu 29.9.2023) mezi benzoylperoxidem a jeho snížením "síly" hormonů v pleti pro redukci hormonálního akné.


Nikotinamid a jeho hlavní mechanismy působení

Kožní použití nikotinamidu působí především protizánětlivě a antibakteriálně.


Nebyl nalezen žádný vědecký vztah (k datumu 29.9.2023) mezi nikotinamidem a jeho snížením "síly" hormonů v pleti pro redukci hormonálního akné.


Kyselina salicylová a její hlavní mechanismy působení

Tato kosmetická složka vykazuje protizánětlivé a především komedolytické účinky.


Nebyl nalezen žádný vědecký vztah (k datumu 29.9.2023) mezi kyselinou salicylovou a jejím snížením "síly" hormonů v pleti pro redukci hormonálního akné.


AHA kyseliny např. kyselina glykolová a její hlavní mechanismus působení

Alpha-hydroxy kyseliny stabilizují změny v procesu tvorby vrchních vrstev lidské pokožky a vykazují tedy komedolytický efekt.


Nebyl nalezen žádný vědecký vztah (k datumu 29.9.2023) mezi kyselinou glykolovou a jejím snížením "síly" hormonů v pleti pro redukci hormonálního akné.


Tea tree olej a jeho hlavní mechanismy působení

Tea tree olej je esenciální olej, který se získává z listů čajovníku – kajeputu střídavolistého (Melaleuca alterniofolia Cheel) a je známý pro své antibakteriální a protizánětlivé účinky.


Nebyl nalezen žádný vědecký vztah (k datumu 29.9.2023) mezi tea tree olejem a jeho snížením "síly" hormonů v pleti pro redukci hormonálního akné.


Shrnutí

Jak jste se mohli dočíst, nejčastější anti-akné látky v kosmetice a léčiva "řeší" pouze projevy hormonálního akné a vlastně tedy už vytvořené hormonální akné pupínky, nikoliv jeho hlavní příčinu vzniku, zvýšené množství TST. Nedokáží tak snížit "sílu" androgenů a předcházet tedy tvorbě novým hormonálním akné pupínkům.

Obrázek řekne vždy více

Proč nejčastěji používané aktivní anti-akné látky nemusí fungovat na hormonální akné

Laicky řečeno - proč nejčastěji používané aktivní anti-akné látky nemusí pomoci s hormonálním akné Dříve zmíněné ingredience na akné nemusí zabraňovat vzniku nových hormonálních akné pupínků. Je to způsobeno tím, že tyto látky "řeší" spíše projevy (již vytvořené hormonální akné pupínky) nikoliv hlavní příčinu (zvýšené množství androgenů).


Co může dělat osoba s hormonálním akné, co vyzkoušela všechny dříve zmíněné látky a stále se jí dělá hormonální akné?

V dnešní době díky dlouholetému vědeckému bádání existují účinné přírodní látky, které dokáží zamezit přeměně TST na DHT v lidské pleti a tím dojde ke snížení lokální "síly" těchto hormonů v pokožce, což vyústí ve snížení tvorby kožního mazu a tím i hormonálních akné pupínků. Takové příklady přírodních látek jsou Miniporyl™, Acnilys® a kyselina linolová.

Poznámka pod čarou:

Vědečtí pracovníci se nechali inspirovat vlastně mechanismem působení pilulek kombinované perorální antikoncepce (anglicky combined oral contraceptive (COC)) - trocha biologie

COC uvnitř lidského těla totiž snižují hladinu pohlavních hormonů, zejména TST, tím, že zastavují tvorbu pohlavních hormonů ve vaječnících a nadledvinkách, což může vyústit v redukci hormonálního akné.


 • Miniporyl™ (INCI: Isopentyldiol, Trifolium Pratense (Clover) Flower Extract) je přírodní extrakt z květu červeného jetele, který prokazatelně snižuje tvorbu kožního mazu a urychluje regenerační procesy pleti.

 • Acnilys® (INCI: Aqua/Water, Propanediol, Rhodomyrtus Tomentosa Fruit Extract) je veganský extrakt, který vyrovnává mastnou, aknózní a nedokonalou pleť. Získává se z ovoce kvetoucí rostliny růžové myrty.

 • Kyselina linolová je látka, která se přirozeně vyskytuje v lidské pleti (nicméně bylo prokázáno její snížené množství u lidí s akné). Tato kyselina působí protizánětlivě, redukuje akné a tvorbu kožního mazu. Olej z vinných pecek (INCI: Vitis Vinifera Oil) je nejbohatší zdroj kyseliny linolové ze všech rostlinných olejů (okolo 70 %).

Obrázek vždy řekne více

Příklady kosmetických ingrediencí, které mohou pomoci proti hormonálnímu akné

Laicky řečeno

Miniporyl™, Acnilys® a kyselina linolová mohou pomoci snížit "lokální sílu" pohlavních hormonů při kožním podání v pokožce, což povede ke snížené stimulaci kožních buněk k tvorbě kožního mazu, což ve výsledku se může projevit sníženou tvorbou hormonálních akné pupínků.


A asi teď se můžete ptát, kde můžete tedy sehnat takovou kosmetiku, která používá právě tyto přírodní složky pro redukci hormonálního akné?


Máte štěstí. Našli jste ji. Dovolte mi vám představit českou kosmetickou firmu Juzika, která se specializuje na akné pokožku.


Kosmetika na akné Juzika a hormonální akné

Juzika je česká přírodní kosmetika proti akné. Naše produkty:

 • pomáhají redukovat hormonální akné. Dle jedné klientky: "Myslím, že v období menzesu Juzika udržela pleť celkem významně na uzdě. Ne bez chybičky, ale tak o 70 % lepší než bez ní . :) "

 • obsahují olej z vinných pecek, Miniporyl™ a Acnilys®, patentované aktivní látky, které prokázaly klinický účinek proti akné.


Proč se můžete i vy spolehnout na Juziku?

Reprezentativní výzkum společnosti Juzika, jehož se zúčastnilo více než 45 lidí v ČR ve věku od 12 do 44 let, ukázal, že:

 • 83 % testujících pozorovalo anti-akné efekt již po prvním týdnu používání produktů.

 • Dále 97 % testujících vyslovilo svoji spokojenost s produkty.


Dále produkty Juzika:

 • pomáhají zlepšovat sebevědomí. Dle jedné testující: "Konečně nepoužívám make-up a cítím se dobře, dokonce se chci i fotit."

 • jsou dermatologicky testovány. Dermatologické testování bylo provedeno celkem u 25 dobrovolníků (věk 23-70; 19 žen; 6 mužů) s cílem přesného zhodnocení bezpečnosti kosmetických výrobků. Za daných podmínek testování nebyla u dobrovolníků zaznamenána žádná objektivní kožní reakce ani žádné subjektivní negativní pozorování. (Dermatologicky testované znamená, že produkty byly testovány na kůži dobrovolníků a následné vyhodnocení a protokoly byly vytvořeny kvalifikovanou osobou.) Dle jedné testující: "Mám dost citlivou pleť, ale žádná vyrážka, nic. Naopak, vyzkoušela jsem toho dost a Juzika je snad první věc, po čem mě obličej nepálí a neštípe."

 • dle testujících nevysušují. Naopak, pouze 3 % testujících uvedla ve shrnujícím dotazníku, že hydratace pleti je nedostatečná po aplikaci produktů. Dle jedné testující: "Hydratace je dobrá, produkty nevysušují pleť."

 • nepotřebují speciální skladovací podmínky jako jiné anti-akné produkty, které potřebují být např. v ledničce.

 • nezpůsobují bělení oblečení a ložního prádla jako je tomu např. u benzoylperoxidu nebo jiných anti-akné látek.

 • obsahují více než 95 % přírodních látek.

 • mají lehkou gelovou konzistenci. Vedle rychlé účinnosti byla konzistence produktů druhou nejvíce překvapivou vlastností daných přípravků dle testujících.

 • rychle se vstřebávají a nezanechávají pocit mastnoty. Dle jedné klientky: "Vyhovuje mi gelová konzistence obou produktů, hezky se to vpije do pleti a nezanechává lepivý pocit."

 • jsou kompatibilní s make-upem. Dle jedné klientky: "Kompatibilita s make-upem je dobrá… někdy se krémy s make-upem spojují.. a udělá to takovou divnou hmotu, ale to dělají spíše těžké krémy… což tento je lehoučký."

 • jsou dodávány v praktických ekologických baleních s pumpičkou.

 • stačí aplikovat v opravdu malých množstvích. Dle jedné klientky: "Zjistila jsem, že stačí opravdu malé množství - séra jedna pumpička, krému dvě na celý obličej a krk i s částí dekoltu. A poté funguje skvěle."

 • jsou skladem. Mohou k vám být odeslány do 24 h.

 • jsou vyvinuty a vyrobeny v České republice.


Důkazy místo slibů - Podívejte se na hodnocení a fotky našich zákazníků před a po používání Juziky


Fotky našich zákazníků před a po používání Juziky


Trápí vás hormonální akné?


Vyřešte ho se setem Akné duo od Juziky s přírodními patentovanými složkami, Miniporyl™ a Acnilys® a olejem z vinných pecek. Krém a Sérum proti akné synergisticky pomáhají rychleji zacelit akné pupínky, snížit tvorbu kožního mazu a podráždění a předcházet tvorbě novým pupínkům.Naše inovativní produkty jsou bez podezřelých nebezpečných látek, nekomedogenní, přírodní, fungují a mohou být k Vám odeslány do 24 h.


Naše hodnocení kosmetiky na akné jsou ověřená. Naše klientky jsme oslovili, aby nám zaslaly své recenze.

261 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page